„მოვუსმინოთ მოსწავლეებს“ მიხეილ ჩხენკელმა შეხვედრების ციკლი დაიწყო
უსაფრთხო და ჯანსაღი გარემოს უზრუნველსაყოფად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით, შეხვედრების ციკლი „მოვუსმინოთ მოსწავლეებს“ დაიწყო. მინისტრის მხრიდან ინტენსიური შეხვედრები გაგრძელდება როგორც მოსწავლეებთან, ასევე მშობლებთან, სტუდენტებთან და საზოგადოების სხვადასხვა წრეების წარმომადგენლებთან, რათა მსჯელობის, თანამშრომლობისა და ფართო საზოგადოებრივი კონსენსუსის საფუძველზე სკოლა და გარემო, სადაც ბავშვები იზრდებიან, უსაფრთხო და კეთილგანწყობილი გახდეს.
პროექტის ფარგლებში, მიხეილ ჩხენკელი თბილისის 82-ე საჯარო სკოლას ეწვია და თავად მოსწავლეებისგან მოისმინა თუ რას ფიქრობენ სკოლებში ძალადობის პრობლემის მიზეზებზე, გამოსავალზე,  როგორ ხედავენ საკუთარ როლს ვითარების შესაცვლელად. მინისტრთან შეხვედრაზე მოსწავლეებმა იმსჯელეს არაფორმალური განათლებისა და საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზების მნიშვნელობაზე. მათი აზრით, საზოგადოებაში უნდა ჩამოყალიბდეს დამოკიდებულება, რომ ბულინგის გამოვლენა და დახმარების თხოვნა  სირცხვილი არ არის, პირიქით, დროული რეაგირებისთვის, აუცილებელია. მინისტრისაგან მოსწავლეებმა მიიღეს დაპირება, რომ დაურიგდებათ სპეციალური მასალები, თუ როგორი ქცევა მიიჩნევა ბულინგად და რა რეაგირებაა საჭირო მის აღმოსაფხვრელად.
შეხვედრების პარალელურად, მიხეილ ჩხენკელის გადაწყვეტილებით, სამინისტროს მხრიდან დაგეგმილია მთელი რიგი პრევენციული, საინფორმაციო და საგანმანათლებლო აქტივობები. გაძლიერდება ფსიქოლოგიური ცენტრები და დაიხვეწება რეაგირების მექანიზმების. მინისტრის ინიციატივით, შემუშავდება სხვადასხვა პროგრამები, რომელშიც ჩართულები იქნებიან თავად მოზარდები, ბავშვები, ვის მიმართაც ზემოაღნიშნული აქტივობებია მიმართული.

“Listen to Pupils” - Mikheil Chkhenkeli started a Series of Meetings
The cycle of meetings “Listen to Pupils” started to ensure safe and healthy environment with the initiative of the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli. Intensive meetings with the pupils, as well as with parents, students and representatives of various communities by the Minister will continue, in order to make the school and the environment, where children grow up, more safe and friendly based on discussion, co-operation and broad public consensus.
Within the frameworks of the project, Mikheil Chkhenkeli visited Tbilisi №82 Public School and listened to the pupils what they think about the causes of violence in schools and the solution, how they see their role in changing the situation. At the meeting with the Minister, the pupils discussed the importance of non-formal education and realization of their capabilities. In their opinion, such attitude should be formed in the society, that disclosure of bullying and a request for assistance is not a shame, on the contrary, it is necessary for a timely response. The Minister promised the pupils, that they will get special materials regarding what kind of behavior is considered as bullying and how to respond to it.
In parallel to the meetings, by the decision of Mikheil Chkhenkeli, a number of preventive, informational and educational activities are planned by the Ministry. Psychological centers will be enhanced and the response mechanisms will be improved. By the initiative of the Minister, various programs will be developed, involving adults, children, towards whom the abovementioned activities are directed.