პროფესიული პროგრამები აგარის საჯარო სკოლაში
ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგეობისა და კომპანია ,,აგარის შაქრის“ ერთობლივი ძალისხმევით, დაბა აგარის საჯარო სკოლაში 2016 წლის სექტემბერში პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განხორციელება დაიწო.
პროგრამის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტის უფროსი ირინა წეროძე, ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენლებთან ერთად გაეცნო.
საკვალიფიკაციო პროგრამები ელექტრიკოსის, ზეინკალ-სანტექნიკოსისა და შემდუღებლის პროფესიებში ღიაა როგორც მე-10 - მე-12 კლასის მოსწავლეებისათვის, ასევე ზრდასრულთათვის, რომელთაც სურთ პროფესიული უნარების გაუმჯობესება ან ახალი პროფესიის შეძენა. სახელმწიფოს მიერ სრულად დაფინანსებული სწავლება, უახლესი ტექნიკით აღჭურვილ სახელოსნოებში მიმდინარეობს.
აგარის საჯარო სკოლაში დანერგილი პროექტი იმ ფართო პროგრამის ნაწილია, რომელიც ხორციელდება ევროკავშირის ხელშეწყობით და რომლის მიზანია პროფესიული განათლების სისტემის დაახლოება საქართველოს შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან.
აგარის საჯარო სკოლის გამოცდილება ხელს უწყობს ახალგაზრდების პროფესიული განათლებით დაინტერესებას, საჯარო-კერძო პარტნიორობის განვითარებას და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების ჩართვას პროფესიული განათლების მიწოდების პროცესში.

Vocational courses at the public school of Agara
Within the scope of the United Nations Development (UNDP) program and the financial support of the European Union, the Ministry of Education and Science of Georgia, together with Kareli Municipality and “Agaris Shaqari” private company, since September 2016, have jointly implemented various Vocational Education courses at public schools of small town Agara.
Irina Tserodze - the head of the Vocational Education Development Department of the Ministry of Education and Science of Georgia, together with the representatives of the European Union and the United Nations Development Program, got acquainted with the overall process of the vocational platform.
Moreover, individuals who seek to improve their vocational skills, or acquire a new one, in conjunction with the high school students of X to XII grade, are welcome to apply for the following vocational courses: electrician and metal-crafting artisans. The courses are fully funded by the state, whilst the training takes place in a workshop fully equipped with the latest technology.
The project implemented at Agara Public School is a part of a wide range of curricula implemented with the support of the European Union, and aims to draw the vocational education system closer to the requirements of the Georgian labor market.
The experience of Agara Public School promotes the entirety of vocational education and attracts the interest of young people, in conjunction with developing the relations of public-private partnerships, and the overall involvement of general education institutions in the development of the vocational education platform in Georgia.