მიხეილ ჩხენკელმა ევროკავშირის დელეგაციას უმასპინძლა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ევროკავშირის დელეგაციას შეხვდა, რომლის შემადგენლობაშიც იყვნენ ევროპის სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების შესახებ მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატის, ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებთან თანამშრომლობის დირექტორი, ლორენს მერედიტი და საქართველოში ევროკავშირის ელჩი იანოშ ჰერმანი. შეხვედრაზე დელეგაციის წევრებმა სამინისტროსთან არსებული თანამშრომლობა დადებითად შეაფასეს, მიხეილ ჩხენკელმა კი, თავის მხრივ, ხაზი გაუსვა იმ დიდ მხარდაჭერას, რომელსაც ევროკავშირი უწევს საქართველოს, განსაკუთრებით განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით.
შეხვედრაზე დადებითად შეფასდა საქართველოში ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის სკოლის გახსნის მოსამზადებელი სამუშაოები. განსაკუთრებით აღინიშნა, ევროპული სკოლის გახსნის მნიშვნელობა საქართველოსთვის და მთლიანად აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის. მხარეები კონკრეტულ ნაბიჯებზეც შეთანხმდნენ, რაც მომავალში აღნიშნული სკოლის ცნობადობას შეუწყობს ხელს.
მხარეებმა ასევე განიხილეს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის განათლების, მეცნიერების, ახალგაზრდობის სფეროებში მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები და თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებაზეც შეთანხმდნენ.

The Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli has met with the delegation of the European Union, comprising of Directorate-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, the director of the European Union Eastern Partnership Cooperation – Lawrence Meredith, and the European Union Ambassador to Georgia – Janos Herman. During the meeting, the members of the aforementioned delegations have positively evaluated the overall cooperation with the Ministry, and have once again emphasized the massive support the European Union has towards Georgia, especially in the fields of Education and Science.
Additionally, the preparatory work for intended launch of the European Union Eastern Partnership School was positively assessed during the meeting. The importance of the establishment was continuously emphasized during the meeting and the parties have agreed upon the specific action plan, which will raise the awareness of such schools throughout the country and the region.
The parties have also discussed the ongoing and planned projects in the fields of Education, Science and Youth Affairs, and have agreed on further enhancing the cooperation.