უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი ელექტრული ინჟინერიის ორი ახალი ლაბორატორია გაიხსნა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის (SDSU) პროგრამების სტუდენტებისთვის. ღონისძიებას დაესწრნენ თსუ რექტორი გიორგი შარვაშიძე, აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მმართველი დირექტორი კატერინა ენტეპი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე თევზაძე, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანი საქართველოში ჰალილ გუვენი და სტუდენტები, საპატიო სტუმრები საქართველოდან და აშშ-დან.
თსუ რექტორის გიორგი შარვაშიძის თქმით, „ორი თანამედროვე ლაბორატორია საშუალებას მისცემს ჩვენ სტუდენტებს საერთაშორისო დონეზე დაეუფლონ ცოდნას, შეიძინონ ის უნარები, რომელიც აუცილებელია იმისთვის, რომ გახდნენ კონკურენტუნარიანები. მას შემდეგ, რაც დაასრულებენ სწავლას, სტუდენტები მიიღებენ ორ დიპლომს - სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დიპლომებს. ძალიან სასიხარულოა და აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ბევრი გოგონა სწავლობს საინჟინრო მიმართულებაზე.“
„STEM დარგების განვითარება და პარტნიორი უნივერსიტეტების ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება ჩვენი პროექტის მნიშვნელოვანი ამოცანებია. მოხარული ვარ, რომ გავხსენით ელექტრული ინჟინერიის ლაბორატორიები თსუ-ში, რომლებიც სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში არსებული მაღალტექნოლოგიური ლაბორატორიების ზუსტი ასლია. სტუდენტებს აქ შეეძლებათ თეორიული ცოდნა პრაქტიკაში გამოიყენონ და უკეთ დაეუფლონ საკუთარ პროფესიას,“- განაცხადა სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანმა ჰალილ გუვენმა.
„ლაბორატორიები ელექტრონულ ინჟინერიაში გაიხსნა ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, რომელიც ითვალისწინებს საქართველოში ამერიკული უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობას. შედეგად ახალგაზრდებს საშუალება აქვთ კონკურენტუნარიანი იყვნენ საერთაშორისო ბაზარზე,“- აღნიშნა მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე თევზაძემ.
აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მმართველი დირექტორის კატერინა ენტეპის თქმით, „ძალიან მნიშვნელოვანია ამგვარი ინფრასტრუქტურა ორივე უნივერსიტეტისთვის, რადგან სწორედ STEM პროგრამებისთვის მნიშვნელოვანია თეორიული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება. ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაცია საქართველოში უკვე მეორე კომპაქტს ახორციელებს. ამ კომპაქტის მთავარი ამოცანაა საქართველოში განათლების სექტორის დახმარება.“
თსუ-ს მეთერთმეტე კორპუსში გარემონტდა და უახლესი ტექნოლოგიებით აღიჭურვა 1700 კვადრატული მეტრი ტერიტორია, რომელზეც განთავსდა საკლასო ოთახები, კომპიუტერული და ელექტრული ინჟინერიის ლაბორატორიები და სამუშაო სივრცეები. სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროგრამებისთვის განკუთვნილი სასწავლო აუდიტორიები, საინჟინრო, სამეცნიერო და კომპიუტერული ლაბორატორიების აღჭურვილობა ამერიკის შეერთებულ შტატებში სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში არსებული კრიტერიუმების მიხედვითაა მოწყობილი. ეს საშუალებას მისცემს სტუდენტებს საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და ტექნიკურ დარგებში წარმატებული პროფესიული კარიერისთვის მოემზადონ.

A presentation of modern laboratories of electrical engineering at San Diego State University (SDSU) TSU
06.03.2018
Two new laboratories of electrical engineering, equipped with the latest technologies, were unveiled today for the students of San Diego State University (SDSU) program, at Ivane Javakhishvili State University. The Tbilisi State University rector – Giorgi Sharvashidze, the Managing Director of the US Millennium Challenge Corporation – Catherine Entepp, The Deputy minister of Education and Science of Georgia – Aleksandre Tevzadze, The CEO of Millennium Challenge Account Georgia – Magda Maghradze and San Diego State University dean in Georgia – Haleel Gwen, attended the event. Students and guests were also invited for the grand opening.
According to the Tbilisi State University Rector – Giorgi Sharvashidze, these two laboratories will allow the students to gain extensive knowledge at an international level, and acquire skills that are necessary in the competitive scene. Upon the completion of their studies, students will receive two diplomas, from San Diego State University and Tbilisi State University, respectively. “It is very exciting, that there are a lot of girls studying engineering in Georgia!” – Giorgi Sharvashidze stated.
“The development of STEM subjects, and the infrastructure of our partner universities, are the important tasks of our project. I am pleased that we have opened these laboratories of electrical engineering at Tbilisi State University, which represent the exact copy of the ones currently operating at San Diego State University, in the United States. Additionally, students will be able to put their theoretical knowledge in practice, thus truly mastering their profession”. The dean of San Diego State University - Haleel Gwen stated.
“The laboratories were opened within the scope of Millennium Challenge Corporation funding, which envisages the possibility of acquiring an American higher education in Georgia. As a result, young people now have the opportunity to be competitive on the international scientific market,” – The Deputy Minister – Aleksandre Tevzadze specified.
Furthermore, the Managing Director of the Millennium Challenge Corporation, Catherine Entepp, indicated, “The introduction of such infrastructure is very important for both universities because it is important for STEM students to apply their theoretical knowledge in practice. Millennium Challenge Corporation is implementing the second compact in Georgia, and the main task of the second compact is to aid the education sector in Georgia. "
Additionally, it is important to note, that the full area of 1700 square meters, belonging to the eleventh building of Tbilisi State University was fully renovated, and equipped with the latest technology, including classrooms, computer rooms, working areas and electrical engineering laboratories. The laboratories and classrooms are in full compliance with the San Diego State University Standards, enabling the students to prepare for a successful career in the fields of natural sciences.