მიხეილ ჩხენკელი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, „ჯავახეთის სტუდენტური ექსპედიციის“ მონაწილეებს შეხვდა
12.03.2018
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, „ჯავახეთის სტუდენტური ექსპედიციის“ მონაწილეებს შეხვდა. შეხვედრაზე სტუდენტებმა ექსპედიციის შედეგებზე და მსგავსი პროექტების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს, სადაც ხაზი გაუსვეს „ჯავახეთის სტუდენტური ექსპედიცია 2017“ - ის განხორციელებაში მიხეილ ჩხენკელის, როგორც მაშინ უნივერსიტეტის პრორექტორის განსაკუთრებულ როლს.
ერთთვიანი საზაფხულო ექსპედიციები ჯავახეთში 2001 წლიდან საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ს ლოცვა-კურთხევითა და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანადგომით, ყოველწლიურად 14 ივლისიდან 14 აგვისტომდე ეწყობა. ექსპედიციებში სტუდენტები სხვადასხვა საქმიანობით არიან დაკავებულნი: მონაწილეობენ ადგილობრივი უძველესი ეკლესია-მონასტრების დასუფთავების, აღდგენით სამუშაოებში, აწყობენ ექსკურსიებს, ეცნობიან სამცხე-ჯავახეთს და ამავე დროს სოფლის მოსახლეობასთან ერთად კულტურულ-შემეცნებით საღამოებს აწყობენ.

Mikheil Chkhenkeli held a meeting with the Tbilisi State University participants of "Javakheti Student expedition"
12.03.2018
The Minister of Education and Science of Georgia – Mikheil Chkhenkeli, met with the participants of "Javakheti Student Expedition" at Tbilisi State University. During the meeting, the students talked about their expedition experience and the importance of such projects, and they emphasized the special role Mikheil Chkhenkeli had in organizing the event.
One-month long summer expeditions are held in Javakheti since 2001 from July 14 to August 14, with the blessing of Patriarch of All Georgia Ilia II and with the support of Tbilisi State University. Moreover, during the expedition, students are engaged in various activities, such as cleaning and restoring ancient Georgian churches and monasteries, conducting excursions, and at the same time organizing numerous cognitive events with the local Samtskhe-Javakheti population.