თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზე, საქართველოში პირველი, სოფლის მეურნეობისა და ტურიზმის მიმართულების უმაღლესი პროფესიული კოლეჯი ამოქმედდება. განახლებული პროფესიული პროგრამების დანერგვისა და შესაბამისი თანამედროვე ინფრასტრუქტურის მოწყობის შესაძლებლობის განხილვის მიზნით, თელავის უნივერსიტეტს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების და სოფლის მეურნეობის მინისტრები, კახეთის რეგიონის გუბერნატორთან და მაჟორიტარ დეპუტატთან ერთად ეწვივნენ. სტუმრებმა ყველა ის ობიექტი მოინახულეს, სადაც რეაბილიტაციის შემდეგ, სასწავლო აუდიტორიები, ლაბორატორიები და სასწავლო-პრაქტიკული სამუშაოები ჩატარდება.
თელავის უნივერსიტეტის ბაზაზე ახალი ტიპის სასწავლო პროფესიული დაწესებულების დაარსება, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კახეთის რეგიონის განვითარებისთვის, ვინაიდან, იმ რეფორმების ფონზე, რაც ქვეყანაში აგრარული მიმართულებით ხორციელდება, კახეთი განსაკუთრებით განიცდის პროფესიული კადრების დეფიციტს.
საქართველოს მთავრობის ძალისხმევითა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტი ძალიან მჭიდრო ვადებში უნდა განხორციელდეს. ყველა პირობა არსებობს ვივარაუდოთ, რომ ეს სასწავლებელი მომავალში გახდება კახეთის სავიზიტო ბარათი, სადაც თანამედროვე გარემოში, ულტრათანამედროვე ლაბორატორიებში, სასწავლო/საცდელ ნაკვეთებსა თუ, კერძო კონპანიებში პრაქტიკული კურსის გავლის შედეგად, მაღალკვალიფიური სპეციალისტები მომზადდება.
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეოთხე კორპუსში, სადაც რეაბილიტაციისა და აღჭურვის შემდეგ, ახალი კოლეჯი განთავსდება, შესაძლებელია აგრარული მიმართულების საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების ამოქმედებაც, აქვე იქნება ყველა პირობა სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების ჩასატარებლად.

The very first higher vocational college will be opened in Kakheti region
On the base of Telavi State University, the very first higher vocational college of agriculture and tourism management will be launched. The minister of Education and Science of Georgia, The minister of Agriculture, the governor of Kakheti region and members of the Georgian parliament, visited Telavi State University in order to discuss the possibility of introducing renewed vocational programs, in conjunction with arranging relevant modern infrastructure. The guests visited all the renovated sites, including, academic study rooms, laboratories and practical workshops.
The establishment of a modern brand new vocational education institution is vitally important for the development of Kakheti region, as there are numerous reforms being implemented in the agricultural industry. Kakheti is particularly concerned with the lack of professional personnel.
Owing to the support of the Government of Georgia and the financial sustenance of international organizations, the project should be implemented promptly, with no delays. Additionally, all conditions are met to assume, the above mentioned vocational college will become a flagship of Kakheti region, where highly-trained elite workforce will graduate from.
The fourth building of Telavi State University, where the renovation process is being held, might also host a range of various degrees such as Bachelor’s, Master’s and PhD programs in the fields of agriculture. There will be all necessary arrangements, in order to conduct a scientific-research based work.