მსჯავრდებულებს პროფესიის დაუფლების შესაძლებლობა აქვთ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის მოადგილემ ზვიად მიხანაშვილმა ხელი მოაწერეს მემორანდუმს, რომლითაც მსჯავრდებულთა რეაბილიტაცია-რესოციალიზაციისათვის აუცილებელი ერთობლივი პროგრამების განხორციელება გაგრძელდება. კერძოდ, პენიტენციურ დაწესებულებებში განთავსებულ მსჯავრდებულებს კვლავ ექნებათ შესაძლებლობა დაეუფლონ მათთვის სასურველ პროფესიას და სასჯელის მოხდის შემდეგ დასაქმდნენ.
მსჯავრდებულთა პროფესიული გადამზადება 2014 წლიდან არის ხელმისაწვდომი და ოთხი წლის განმავლობაში, 41 მოკლევადიანი პროფესიული პროგრამა (ტრეინინგ-კურსი, მოდული) 2582-მა მსჯავრდებულმა გაიარა. გადამზადების მსურველთა დინამიკა ყოველწლიურად იზრდება, შესაბამისად, პროექტი გაგრძელდება და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სასჯელაღსრულების სამინისტროსთან ერთად, პროფესიული მომზადების პროგრამების ხელმისაწვდომობით, უზრუნველყოფს პენიტენციურ დაწესებულებებში განთავსებული მსჯავრდებულების, პირობით ვადამდე გათავისუფლებულებისა და პირობით მსჯავრდებულების რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციის ხელშეწყობას.

Convicts have the opportunity to master a vocation
First Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Ketevan Natriashvili and Deputy Minister of Corrections and Probation - Zviad Mikhanashvili signed a memorandum that will carry out joint programs for rehabilitation and re-socialization of convicts. Namely, convicts placed in penitentiary establishments will still have the opportunity to master their chosen vocation and receive employment after serving their respective sentences.
The vocational retraining of Georgian convicts has been available since 2014, and in the course of four years, 2582 convicts have completed approximately 41 short-term vocational courses. The demand increases annually, and the Ministry of Education and Science tries to accommodate the increasing demand for retraining modules. The program supports the convicts to reintegrate into the society, whilst providing various, affordable courses.