21 მარტი დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღეა
დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღეს,   საქართველოს დაუნის სინდრომის  ასოციაციის ორგანიზებით, კონფერენცია გაიმართა სახელწოდებით „რას ვმატებ ჩემს სამსახურს“, რომელიც დაუნის სინდრომის მქონე პირთა დასაქმების კუთხით არსებულ გამოწვევებს მიეძღვნა.
დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე - 21 მარტი, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის  ეგიდით 2010 წელს იქნა ოფიციალურად მიღებული. წელს მეშვიდედ უერთდება საქართველო  მსოფლიო ინიციატივას. წლევანდელი მსოფლიო გზავნილია - „რას ვმატებ საზოგადოებას“.
ინკლუზიური განათლების განვითარება, მათ შორის დაუნის სინდრომის მქონე მოზარდებისა და ახალგაზრდებისთვის ხელმისაწვდომი, ხარისხიანი განათლების სისტემის ფორმირება განათლების და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია.
ზოგადი განათლების საფეხურზე ინკლუზიური განათლების განვითარებასთან ერთად  სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირებს 2013 წლიდან  საშუალება აქვთ მიიღონ პროფესიული განათლება, რაც გულისხმობს მათ ფიზიკურ და ინდივიდუალურ საჭიროებებზე მორგებულ სასწავლო გარემოს.
2018 წლის გაზაფხულზე მოხდა პროფესიული განათლების ახალი კანონის ინიცირება საქართველოს პარლამენტში. კანონი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის კიდევ უფრო მოქნილს გახდის განათლების სისტემას.
2013 წელს შემუშავდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მხარდამჭერი დასაქმების სისტემა, გადამზადდა სპეციალისტები და განხორციელების მიზნით გადაეცა შრომის, ჯამრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს, სოციალური მომსახურების სააგენტოს დასაქმების პროგრამების დეპარტამენტს.

March 21 is World Down Syndrome Day
On the World Down Syndrome Day, the Association of Down Syndrome of Georgia organized a conference titled "What do I add to my workplace", which was dedicated to the challenges of employing people with Down syndrome.
World Down Syndrome Day – March 21, was officially adopted in 2010, under the auspices of the United Nations. This year Georgia joins the world stage. This year’s world message is – “What do I add to society?”
The development of inclusive education, increasing the quality of education and making it accessible to the adolescents with the Down syndrome, is one of the main priorities of the Ministry of Education and Science of Georgia.
Since 2013, together with developing the inclusive education, the individuals with special educational needs have the opportunity to receive vocational education, which implies having the environment tailored to their physical and individual needs.
In spring of 2018, the Parliament of Georgia initiated the new vocational education legislation. The new legislation will make the education system more flexible for the students with special educational needs.
In 2013, a special employment support was designed for the individuals with special educational needs, specialists were trained and transferred to the Ministry of Labor, Health and Social Affairs, as well as to the various Social Agency departments.