მიხეილ ჩხენკელი პორტუგალიაში მიმდინარე საგანმანათლებლო მინისტერიალში მონაწილეობს
პორტუგალიის განათლების მინისტრის მიწვევით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნების მინისტრებთან, პედაგოგთა კავშირების ლიდერებთან და განათლების ექსპერტებთან ერთად, განათლების მინისტერიალში მონაწილეობს.
მინისტერიალი პორტუგალიის მთავრობის ორგანიზებით ტარდება და სხვადასხვა ქვეყნის განათლების მინისტრებს და პედაგოგთა ორგანიზაციებს საშუალება აძლევს ერთმანეთს გამოცდილება და საუკეთესო პრაქტიკა გაუზიარონ, ამასთან, სამომავლო პერსპექტივებზე იმსჯელონ. საქართველოდან დელეგაციის წევრები არიან პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი მაია კობახიძე და საქართველოს სკოლის ადმინისტრატორთა ასოციაციის თანადამფუძნებელი არჩილ სუმბაძე.
ფორუმის დღის წესრიგში დგას ისეთი საკითხების განხილვა, როგორიცაა თანამედროვე და მომავლის სკოლა, მასწავლებელი, მოსწავლე და ზოგადად, პედაგოგიკა. ფორუმის ფარგლებში განიხილავენ თუ როგორ შეიძლება შეიქმნას სწავლების უკეთესი პირობები პედაგოგთა წახალისებითა დამხარდაჭერით, ასევე მსჯელობენ ინოვაციური პედაგოგიკის, მათ შორის, ახალი ტექნოლოგიების ინიცირების, გაზიარების და შეფასების საკითხებზე.
ფორუმის მონაწილეებს შესაძლებლობა აქვთ გაეცნონ პორტუგალიის სასკოლო სისტემას, დაათვალიერონ სკოლები და შეხვდნენ დაინტერესებულ მხარეებს.
ლისაბონში ვიზიტის ფარგლებში, მიხეილ ჩხენკელი სხვადასხვა ქვეყნების განათლების მინისტრებთან და სფეროს ექსპერტებთან, სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებს განიხილავს.

Mikheil Chkhenkeli participates in the Educational Ministerial in Portugal
Owing to the invitation sent by the Ministry of Education of Portugal, Mikheil Chkhenkeli along with the ministers of education from various countries, in conjunction with leaders of Teachers Unions and education experts, participates in the Educational Ministerial in Lisbon.
The Ministerial is held in Lisbon, Portugal, and is organized by the Government of Portugal, where the participants from around the world have the opportunity to share their experiences, build strong networks, and discuss future perspectives. Together with the president of Teachers and Scientists Union of Georgia – Maya Kobakhidze, the co-Founder of the Georgian School Administrators Association – Archil Sumbadze, are attending the event.
Schools of future, the role of a teacher, students and pedagogics in general are the main agenda of the Ministerial this year. Within the forum framework, the participants will actively discuss how through the teacher encouragement, innovative pedagogy, and the emergence of new technologies, better learning conditions can be created.
The forum participants have the opportunity to get acquainted with the Portuguese school system, and visit local schools.
Under the official visit to Lisbon, Mikheil Chkhenkeli will discuss the prospects of future cooperation with experts from numerous countries.