მიხეილ ჩხენკელმა ფინეთის განათლების მინისტრთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ფინეთის განათლების მინისტრს სანი გრან ლაზონენს შეხვდა. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ორივე ქვეყნის სასკოლო განათლებაში არსებულ სიახლეებსა და გამოწვევებს. მიხეილ ჩხენკელმა სასკოლო განათლების სისტემაში დაგეგმილ ცვლილებებზე ვრცლად ისაუბრა და ფინელ კოლეგას პროცესში ჩართვა შესთავაზა.
ფინეთის განათლების მინისტრმა ფინური სისტემის წარმატებაზე ისაუბრა და გამოხატა მზაობა განათლების სისტემის რეფომირების პროცესში მხარი დაუჭიროს საქართველოს განათლების სამინისტროს.
შეხვედრაზე ფინეთის განათლების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელი სამუშაო ვიზიტით ფინეთში მიიწვია, სადაც მხარეები თანამშრომლობის კონკრეტულ ნაბიჯებზე შეთანხმებიან.
საქართველოსა და ფინეთის განათლების მინისტრების შეხვედრა ლისაბონში, განათლების მინისტერიალია ფარგლებში შედგა, რომელიც პორტუგალიის მთავრობის ორგანიზებით ტარდება და მასში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მინისტრები, პედაგოგთა კავშირების ლიდერები და განათლების ექსპერტები მონაწილეობენ. საქართველოს დელეგაციის წევრები არიან ასევე პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი მაია კობახიძე და საქართველოს სკოლის ადმინისტრატორთა ასოციაციის თანადამფუძნებელი არჩილ სუმბაძე.

Mikheil Chkhenkeli held a working meeting with the Minister of Education of Finland
Mikheil Chkhenkeli – The minister of Education and Science of Georgia, held a meeting with the minister of Education of Finland – Ms. Sanni Grahn-Laasonen. The meeting primarily focused on novelties, innovations and existing challenges in the educational systems of the aforementioned countries. Moreover, Mikheil Chkhenkeli spoke extensively regarding the amendments in the Georgian school educational system and offered his Finnish colleague an active involvement in the process.
The Minister of Education of Finland spoke about the success of the Finnish system and expressed her willingness to support the Ministry of Education and Science of Georgia in the process of reforming the current educational system.
Additionally, The Minister of Education of Finland invited Mikheil Chkhenkeli to Finland for a working visit, where both parties will agree on specific terms of cooperation.
The meeting was held in Lisbon, Portugal, on the Education Ministerial, organized by the Government of Portugal, where a number of Education ministers, leaders of various teacher-unions, and educational experts participate from around the world. Together with the president of Teachers and Scientists Union of Georgia – Maya Kobakhidze, the co-Founder of the Georgian School Administrators Association – Archil Sumbadze, attended the event from the Georgian delegation.