საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და პორტუგალიის განათლების მინისტრმა ტიაგო ბრანდაო როდრიგესმა სამომავლო თანამშრომლობაზე იმსჯელეს. მინიტრებს შორის ორმხრივ შეხვედრაზე მთავარი აქცენტი პროფესიულ განათლებაზე და ამ მიმართულებით სამომავლო მჭიდრო თანამშრომლობაზე გაკეთდა. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ორი ქვეყნის განათლების სამინისტროებს შორის შემუშავდეს მემორანდუმი, რაც განათლების კუთხით ქვეყნებს შორის თანამშრომლობას გააღრმავებს.
მიხეილ ჩხენკელმა პორტუგალიელ კოლეგას პროფესიულ განათლებაში სტუდენტთა გაცვლითი პროგრამის შემუშავება შესთავაზა, რაც ქართველ სტუდენტებს შესაძლებლობას მისცემს გარკვეული დროით პორტუგალიის კოლეჯებს ესტუმრონ და ამ ფორმით ცოდნა გაიღრმავონ. ამასთან, საქართველოს კოლეჯები პორტუგალიელ სტუდენტებს უმასპინძლებენ.
პორტუგალიის განათლების მინისტრმა ქართველ კოლეგას საკუთარი ქვეყნის გამოცდილება გაუზიარა, თუ როგორ დაძლიეს პროფესიულ განათლებასთან მიმართებით არსებული ფსიქოლოგიური ბარიერი და როგორ ცდილობენ წლიდან წლამდე პროფესიული განათლების პრესტიჟი და პოპულარობა გაზარდონ.
შეხვედრის დასასრულს, მიხეილ ჩხენკელმა პორტუგალიელი კოლეგა საქართველოში დაპატიჟა. თანამშრომლობის მემორანდუმს, ხელი სწორედ მისი ვიზიტის დროს მოეწერება.
საქართველოსა და ფინეთის განათლების მინისტრების შეხვედრა ლისაბონში, განათლების მინისტერიალია ფარგლებში შედგა, რომელიც პორტუგალიის მთავრობის ორგანიზებით ტარდება და მასში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მინისტრები, პედაგოგთა კავშირების ლიდერები და განათლების ექსპერტები მონაწილეობენ. საქართველოს დელეგაციის წევრები არიან ასევე პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი მაია კობახიძე და საქართველოს სკოლის ადმინისტრატორთა ასოციაციის თანადამფუძნებელი არჩილ სუმბაძე.

Education Ministers of Georgia and Portugal agreed upon future cooperation
The Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli and the Minister of Education of Portugal - Tiago Brandão Rodrigues discussed future cooperation between the two countries. During the bilateral meeting, the ministers mainly focused on the topic of vocational education, and prearranged a close cooperation in this particular field. The sides agreed to develop a memorandum of cooperation, which will deepen the cooperation between Georgia and Portugal in terms of education.
Mikheil Chkhenkeli offered his Portuguese colleague to jointly develop student exchange programs in vocational education, thus allowing Georgian students to visit Portuguese schools and enhancing the knowledge of the field. In addition, similarly, Georgian colleges will host Portuguese students.
Moreover, the Minister of Education of Portugal shared his experience with his Georgian counterpart regarding how Portugal has overcome the psychological barrier amongst the society, in conjunction with increasing the popularity of vocational education from year to year.
Towards the end of the meeting, Mikheil Chkhenkeli invited the Portuguese colleague to Georgia. The memorandum of cooperation with Portugal will be precisely signed during his visit to Georgia.
Furthermore, the meeting of Georgian and Finnish ministers of Education was held in Lisbon, on the Education Ministerial, organized by the Government of Portugal, where a number of Education ministers, leaders of various Teacher Unions, and educational experts participate from around the world. Together with the president of Teachers and Scientists Union of Georgia – Maya Kobakhidze, the co-Founder of the Georgian School Administrators Association – Archil Sumbadze, attended the event from the Georgian delegation.