საქართველოსა და ბელარუსს შორის თანამშრომლობა ახალ ეტაპზე გადადის
ბელარუსის პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოს საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში ხელი მოეწერა „საქართველოსა და ბელარუსის რესპუბლიკას შორის უმაღლესი განათლების სფეროში თანამშრომლობის განვითარების პროგრამას“. შეთანხმებას ხელი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ქეთევან ნატრიაშვილმა და ბელარუსის რესპუბლიკის განათლების მინისტრმა იგორ კორპენკომ მოაწერეს.
საქართველოსა და ბელარუსის რესპუბლიკას შორის თანამშრომლობის პროგრამა ითვალისწინებს თანამშრომლობის გაღრმავებას უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების სფეროებში.
პროგრამის თანახმად, მხარეები ხელს შეუწყობენ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის განვითარებასა და ერთობლივი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროგრამების განხორციელებას. ასევე მხარეები უზრუნველყოფენ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროგრამების ფარგლებში ორი ქვეყნის უმაღლესი განათლების დაწესებულებების აკადემიური პერსონალისა და სტუდენტების გაცვლას და მათ მონაწილეობას სამეცნიერო კონფერენციებში, კონგრესებში, სიმპოზიუმებსა და სხვა საგანმანათლებლო ღონისძიებებში. მხარეები მხარს დაუჭერენ ერთობლივი საგანმანათლებლო, სამეცნიერო, კულტურული და სპორტული ღონისძიებების ჩატარებას.
პროგრამა ასევე ითვალისწინებს განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების აღიარებისა და შესაბამისობის საკითხების განხილვას თითოეული ქვეყნის შიდასახელმწიფოებრივი კანონმდებლობისა და რეგულაციების დაცვით.

Cooperation between Georgia and Belarus will move to a new phase
The President of the Republic of Belarus – Alexander Lukashenko, during his official visit to Georgia, has signed a mutual memorandum of cooperation in the field of higher education. The aforementioned memorandum implies an enhanced educational cooperation between Georgia and the Republic of Belarus. The document was signed by the first Deputy Minister – Ketevan Natriashvili and the minister of Education of the Republic of Belarus – Igor Korpenko.
The cooperation between the two countries implies a deeper collaboration in the fields of Science and Education.
According to the joint program, the sides will promote the development of cooperation between higher education institutions of both countries and the implementation of joint educational and scientific platforms. Additionally, the sides will guarantee the provision of sufficient exchange of academic staff and students, including their respective cooperation in scientific conferences, congresses, symposia or any other educational events.
The memorandum additionally foresees the recognition of the educational attestations from both countries, with the compliance of each state’s corresponding internal legislation and regulation.