სტრატეგიული დაგეგმვის სახელმძღვანელო პროფესიული კოლეჯების მენეჯერებისთვის
ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების პროექტის ფარგლებში, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების მენეჯერებისთვის სტრატეგიული დაგეგმვის სახელმძღვანელო შეიქმნა, რომლის პრეზენტაციაც გაიმართა. სახელმძღვანელო პროფესიული განათლების რეფორმების სტრატეგიის 2017 წლის სამოქმედო გეგმაში გათვალისწინებული აქტივობების ფარგლებში შეიქმნა, რომლის მიხედვითაც დაიგეგმა ადმინისტრაციული პერსონალის გადამზადება საპილოტე სასწავლებლებში.
სახელმძღვანელო დეტალურად აღწერს სტრატეგიული დაგეგმვის დოკუმენტის შემუშავების პროცესს, რამაც ხელი უნდა შეუწყოს გამართული და ხარისხიანი სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავებას სასწავლებლებში. შემუშავების პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართული, როგორც პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების, ისე ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისა და მასწავლებელთა განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლები.
სტრატეგიული დაგეგმვის სახელმძღვანელოს პილოტირება განხორციელდა ორ სასწავლებელში - „მერმისი“ და „საინფორმაციო ტექნოლოგიების აკადემია“ (საპილოტე კოლეჯების შერჩევა განხორციელდა, თავად სასწავლებლების მიერ გამოთქმული სურვილის და მზადყოფნის შესაბამისად). ღონისძიებაზე საპილოტე კოლეჯების დირექტორებმა მიღებულ გამოცდილებაზე ისაუბრეს, ბოლოს კი აქტიური და პროდუქტიული თანამშრომლობისთვის სიმბოლურად დაჯილდოვდნენ.

Within the scope of the European Union Technical Assistance Project, a strategic planning manual for the vocational college managers was designed. The manual was created under the Action Plan framework, within the scope of the vocational Education Reform Strategy 2017, according to which a series of training for the administrative personnel is planned in the pilot educational institutions.
The manual describes the detailed process of elaborating the strategic planning document, which should facilitate the development of high quality strategic documents in schools. Various representatives of Vocational Education Institutions, National Center for Quality Development and National Center for Teacher Development were actively involved in the process of the manual development.
The implementation of the Strategic Planning Guidance was conducted in two schools – “Mermisi” and the "Information Technology Academy" (the selection of pilot colleges, was conducted in accordance with the willingness of the institutions themselves). During the event, most productive and active personnel were symbolically rewarded for their dynamic commitment.