მსჯავრდებულთა განათლება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მემორანდუმის ფარგლებში, ოთხი წელია თანამშრომლობს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროსთან მსჯავრდებულთა პროფესიული მომზადების მიზნით. აღნიშნული თანამშრომლობა 2018 წლის 21 მარტიდან ახალი მემორანადუმის ფარგლებში გრძელდება და მსჯავრდებულთა რეაბილიტაცია-რესოციალიზაციისათვის აუცილებელი ერთობლივი პროგრამები კვლავ ხორციელდება.
2014 წელს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროსთან გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესასრულების შესახებ ინფორმაცია იხილეთ შემდეგ ბმულებზე:

Education for convicts
The Ministry of Education and Science of Georgia, during a period of four years, within the scope of the Memorandum, has been successfully cooperating with the Ministry of Penitentiary and Probation in terms of providing vocational training for the convicts. This cooperation continues, as per the new Memorandum signed on March 21, 2019, which foresees an active implementation of rehabilitation and re-socialization programs for the convicted citizens of Georgia.
Owing to the memorandum signed with the Ministry of Penitentiary and Probation in 2014, all the necessary information regarding the fulfillment of obligations taken by the Ministry of Education and Science of Georgia can be seen via the following links: