შეხვედრა მუნიციპალიტეტებში ახალგაზრდულ მიმართულებაზე პასუხისმგებელ პირებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ახალგაზრდობის პოლიტიკის მართვის დეპარტამენტის  ინიციატივით, რეგიონული თანამშრომლობის გაღრმავებისა და გაუმჯობესების მიზნით, ახალგაზრდობის საკითხებზე პასუხისმგებელი ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებთან ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. ფორუმის მონაწილეებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მიმართა და მათ ის პროექტებიც გააცნო, რასაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ახალგაზრდული პოლიტიკის ფარგლებში გეგმავს. შეხვედრის ბოლოს, მიხეილ ჩხენკელმა მონაწილეთა მიერ დასმულ ყველა შეკითხვას ამომწურავი პასუხი გასცა.
აღსანიშნავია, რომ ახალგაზრდობის პოლიტიკის მართვის დეპარტამენტიაქტიურადმუშაობსადგილობრივი თვითმმართველობების ახალგაზრდული სამსახურების გაძლიერების მიმართულებით, რაც ხელს უწყობს ახალგაზრდების ჩართულობის ზრდას ადგილობრივ ცხოვრებაში და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ადგილობრივი ახალგაზრდული პოლიტიკის განვითარებას, რომელიც ახალგაზრდების საჭიროებებსა და პრობლემებზე არის ორიენტირებული.
შეხვედრაზე ორი დღის განმავლობაში წარმოდგენილი იქნება ახალგაზრდული საქმიანობის მიმართულებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ახალგაზრდობის პოლიტიკის მართვის დეპარტამენტის 2018 წლის პრიორიტეტული მიმართულებები და შესაბამისი პროგრამები, ასევე, სსიპ ,,ბავშვთა და ახალგაზრდობის განვითარების ფონდისა“ და სსიპ ,,ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრის“ 2018 წლის სერვისები და პროგრამები. ასევე, განხილული   იქნება მუნიციპალიტეტებში არსებული სიტუაცია ახალგაზრდული საქმიანობისა მიმართულებით და პანელური დისკუსიის ფორმატში გაიმართება მსჯელობა ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების ორგანოებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებისა და გაუმჯობესების მექანიზმების შემუშავების შესახებ.ასევე, წარმოდგენილი იქნება “ადგილობრივიახალგაზრდულიპოლიტიკისგანვითარებისსახელმძღვანელოს/გზამკვლევის”  პრეზენტაცია.
შეხვედრაზე ასევე მოწვეულნი არიან:საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები (საქართველოს პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე და წევრები, განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის წევრები, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის წარმომადგენლები,  ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები, საკვების უვნებლობის სააგენტო, თბილისის მერია) სხვადასხვა საერთაშორისო დონორიორგანიზაციების წარმომადგენლები (EU, UNDP, UNICEF,WorldVision, USAID ,,ზრდა“პროექტი, Save the Children). სამუშაო შეხვედრაზე  საერთაშორისო ორგანიზაციები წარმოადგენენ საკუთარ პრეზენტაციებს მუნიციპალიტეტებში ახალგაზრდობის მიმართულების სხვადასხვა შესაძლებლობების შესახებ.
შეხვედრა ხელს შეუწყობს სახელმწიფო ახალგაზრდული პოლიტიკით განსაზღვრული მიზნებისა და ამოცანების განსახორციელებლად, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს შორის შესაბამისი თანამშრომლობის მექანიზმების შემუშავებას, რომელიც უზრუნველყოფსრეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების სრულფასოვანი განვითარებისათვის შესაბამისი გარემოს შექმნას, სადაც ახალგაზრდები შეძლებენ საკუთარი პოტენციალის სრულად რეალიზებას და საზოგადოების ყველა სფეროში აქტიურად ჩართვას.

Meeting with the representatives in charge of Youth Affairs at Municipalities
Owing to the initiative of the Youth Policy Management Department of the Ministry of Education and Science of Georgia, a two-day workshop was held with the involvement of the representatives of local municipalities responsible for Youth Affairs. The meeting aims to enhance, deepen and improve the regional cooperation. Mikheil Chkhenkeli - the Minister of Education and Science of Georgia addressed the forum participants and introduced the ongoing projects that the Ministry of Education and Science plans to implement, within the scope of the Youth Affairs Policy. Towards the end of the meeting, the Minister answered all questions posed by the forum participants.
It should be noted, that the Youth Policy Department actively works with the local governmental entities to enhance the youth involvement, thus encouraging the growth of youth participation in the local social life, in conjunction with developing the evidence-based policy amongst young people.
During a two-day forum, the Youth Policy Management Department presented priority programs within the youth affairs activities framework and their corresponding programs. Additionally, relevant services and programs were presented by the LEPL - Children and Youth Development Fund and LEPL -Children and Youth National Center for the year of 2018. Moreover, the forum discussed the existing agenda at the local municipalities, whilst having an active discussion regarding the mechanism for further developing the cooperation between the local and central authorities.
The legislative and executive authorities attended the two-day meeting. Amongst the participated parties were the Chairman and fellow members of Education, Science and Sports committee of the Parliament of Georgia, as well as the representatives of regional policy and governance committee. Additionally, the representatives of the international donor organizations such as the EU, UNDP, UNICEF, World Vision, and USAID were actively involved in the process.
With the cooperation of the central and local authorities, the state youth policy will help to implement the goals and objectives, in order create an environment necessary for the development of the youth, where they will fully realize their potential and be actively involved in all aspects of Georgian social life.