დღეს აუტიზმის შესახებ ინფორმაციის გავრცელების მსოფლიო დღეა. 2010 წლიდან 2 აპრილი საქართველოშიც აღინიშნება. ამ დღისთვის, თბილსის 72-ე საჯარო სკოლის აუტისტური სპექტრის მქონე მოსწავლეებმა თავიანთ თანატოლებთან ერთად სპეციალური პროგრამა მოამზადეს, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური დაესწრო.
2013 წლიდან განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სპეციალურ პროგრამას ახორციელებს, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს საჯარო სკოლებში, საჭიროების შემთხვევაში, ინტეგრირებული კლასები იხსნება, სადაც აუტისტური სპექტრის დარღვევის მქონე მოსწავლეები სწავლობენ. ერთ-ერთი ასეთი კლასი თბილისის 72-ე საჯარო სკოლაში ფუნქციონირებს.
პროგრამის მიზანია, საჭიროების შესაბამისად, უზრუნველყოს სენსორული (სმენა) პრობლემების, საშუალო, მძიმე ინტელექტუალური და მრავლობითი დარღვევის, აუტიზმის სპექტრის მქონე და ხანგრძლივად ჰოსპიტალიზებული ქრონიკული დაავადებების მქონე მოსწავლეებისათვის მათ საჭიროებაზე მორგებული საგანმანათლებლო სერვისის მიწოდება.
აუტიზმის სპექტრის მქონე მოსწავლეებისათვის შესაბამისი ინვენტარით, თვალსაჩინოებებითა და დამხმარე საგანმანათლებლო რესურსებით აღჭურვილი ინტეგრირებული კლასი ფუნქციონირებს საქართველოს 8 საჯარო სკოლაში. თოთოეულ კლასს ემსახურება ფსიქოლოგი, სპეციალური მასწავლებელი, საგნის მასწავლებელი, რომლებიც როგორც ინდივიდუალურად, ისე ჯგუფურად მუშაობენ ინტეგრირებული კლასის მოსწავლეების აკადემიური და ფუნქციური უნარების გაუმჯობესებაზე, საგანმანათლებლო სივრცესა და საზოგადოებაში მათი ინტეგრაციის ხელშეწყობაზე.

The World is celebrating the information dissemination day about Autism
Today the world celebrates the global day of information dissemination on Autism. Since 2010, April 2, Georgia also celebrates this unique day. For this special day, students of Tbilisi Public school №72 with autistic spectrum violation have prepared a special program together with their peers. The Deputy Minister of Education and Science of Georgia – Lia Gigauri attended the presentation.
Since 2013, the Ministry of Education and Science of Georgia implements a special program, under which, Georgian public schools, in case of necessity, open specially integrated classes, where students with autistic spectrum violation have the capability to receive quality education. One such class is currently functioning at Tbilisi Public school №72.
The aim of the program is to ensure the adequate provision of education to the students with sensitive hearing problems, medium and heavy autism spectrum violations, and to the ones with long-term chronic illnesses.
Integrated classes are equipped with appropriate inventory, visual aids and supporting educational resources. The aforementioned integrated classes are currently functioning in eight public schools of Georgia, and employees a psychologist, special teacher and a subject teacher who work both individually and in groups to improve the academic and functional skills of the students, whilst promoting their healthy integration into the society.