თბილისის მე- 100 საჯარო სკოლის მოსწავლეები ახალი სასწავლო წლიდან სწავლას ახალ შენობაში გააგრძელებენ. უახლესი სტანდარტებით მიმდინარე სკოლის მშენებლობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი სკოლაში გაეცნო, სადაც სამშენებლო სამუშაოების ძირითადი ნაწილი უკვე დასრულებულია და ამჟამად შიდა და გარე მოსაპირკეთებელი სამუშაოები მიმდინარეობს.
თბილისის მე-100 საჯარო 1895 წლიდან ფუნქციონირებდა. საქართველოში ის ერთ-ერთი უძველესია შენობა იყო, რადგან 1804 წელს აშენდა. შესაბამისად, ატიპიური ნაგებობა თანამედროვე სკოლის ვერცერთ სტანდარტს ვერ აკმაყოფილებდა, მაგრამ არაერთი ექსპერტიზისა და სხვა წარმოშობილი პრობლემების გამო, ახალი სკოლის მშენებლობა 2016 წელს დაიწყო, სადაც მოზარდები სწავლას 2018-2019 სასწავლო წლიდან გააგრძელებენ .
მნიშვნელოვანია, რომ უახლესი სტანდარტებით მიმდინარე სკოლის პროექტში გათვალისწინებულია შეკიდული აკუსტიკური ჭერები; ვინილის იატაკები და BMS-სისტემის დამონტაჟება. აღნიშნული სისტემა, რომელიც მოიცავს უკაბელო რადიოსიხშირულ კავშირში ჩართული მოწყობილობების ერთიან ფუნქციონირებას შენობის უსაფრთხო და ეფექტური მართვისთვის. პროექტით ასევე გათვალისწინებულია სახანძრო უსაფრთხოების დეტექტორის, განგაშის ღილაკის მოწყობა; აუდიოფიცირება რუპორული გახმოვანებით და ზარის მოწყობით; განათების მოწყობა სენსორებით (სველ წერტილებში და კიბის უჯრედში); ელექტრო ფარის მართვა; ჰაერის ხარისხის კონტროლი; სამზარეულოში გაზის გაჟონვის სენსორი; სასკოლო კარის გაღების დეტექტორი.

Tbilisi public school N100 will have a new building
Tbilisi’s 100th public school has been functioning since 1895. It is one of the oldest buildings in Georgia, as it was erected in 1804. Consequently, the atypical building did not comply with the standards of a modern school, nonetheless due to an active involvement of various highly praised expertise, the construction of a new school began shortly in 2016.  The students will be able to continue their studies in a new building from the coming 2018-2019 academic year.
It is important to note that the current project involves the implementation of the suspended acoustic ceilings, Vinyl flooring and the BMS system installation. The above mentioned system, enables for a safe and effective wireless management of a building. Moreover, the project also envisages the arrangement of fire safety detectors, alarm systems, lighting sensors (in toilets and staircase alleys), air quality control, in conjunction with adding gas leak sensors for the kitchen and adding the main entrance detectors.