საინფორმაციო შეხვედრა ღვინის მწარმოებელ კომპანიებთან
პროფესიულ განათლებაში კერძო კომპანიების ჩართულობის მიზნით, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებამ (GIZ), „შუხმან ვაინს ჯორჯია“-ში ქართული ღვინის მწარმოებელ კომპანიებთან საინფორმაციო შეხვედრა გამართა.
გერმანელმა ექსპერტებმა მონაწილეებს ღვინისა და ტურიზმის სექტორში განხორციელებული, მიმდინარე და დაგეგმილი საქმიანობები გააცნეს. ასევე, დეტალური ინფორმაცია მიეწოდათ სამუშაოზე დაფუძნებული/დუალური პროფესიული განათლების სარგებლიანობაზე, კომპანიებისათვის პროგრამაში ჩართულობის მნიშვნელობასა და საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელაბაში მონაწილეობის პროცედურებზე.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, GIZ-ის ხელშეწყობით ახორციელებს სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების მიდგომით „მევენახე-მეღვინის” პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის დანერგვას. აღნიშნული პროგრამა გრძელდება სამი წელი, მოიცავს მევენახეობის, მეღვინეობის, ადმინისტრირებისა და ასევე ღვინის მარკეტინგის მოდულებს. პროგრამა ხორციელდება ერთობლივად, კოლეჯისა და პარტნიორი საწარმოს მიერ, რომლის ფარგლებშიც სწავლის შედეგების 60% და მეტი ღვინის კომპანიებში პრაქტიკული სწავლებითა და რეალური სამუშაოს შესრულებით მიიღწევა. 2016 წლიდან, პროგრამაში ჩართულია ორი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება და ღვინის 11 საწარმო.

Fact-finding mission with the wine producing companies
The German experts introduced the current and planned activities implemented in the wine and tourism sectors, as well as, a detailed information on the benefits of work-based / dual vocational education, and the importance of involvement in such educational programs.
The Ministry of Education and Science of Georgia, with the support of the GIZ, is implementing the vocational education program – “Viticulturist”, established around the work-based teaching approach. The aforementioned program lasts for three years including the modules covering wine-making, viticulture, wine marketing and administration. The program is implemented jointly by the college and partner organization, where 60% of the learning outcome results in the actual employment in numerous wine companies. Since 2016, two vocational education institutions and 11 wine enterprises are involved in the program.