საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს პირველკლასელთა რეგისტრაციას 2018-2019 სასწავლო წლისათვის.
I ეტაპი: 2018 წელი, 10 აპრილი -  27 აპრილი
I ეტაპზე დარეგისტრირებული მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტების მიღება განხორციელდება სკოლაში  30 აპრილი - 07 მაისის ჩათვლით.
2018 წელი, 8 მაისი - 8 ივნისის ჩათვლით
ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში II ეტაპზე რეგისტრირებული მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტების მიღება განხორციელდება 11 ივნისიდან 30 ივნისის ჩათვლით.
III ეტაპი: 2018 წელი, 02 ივლისი - 16 ივლისის ჩათვლით
2018-2019 სასწავლო წელს, ზოგადი განათლების დაწყებით საფეხურზე სწავლის დაწყების უფლება აქვთ იმ მოსწავლეებს, რომელთა ასაკი შეესაბამება კანონით განსაზღვრულ მოთხოვნებს, ანუ სწავლის დაწყებისთვის უსრულდებათ 6 წელი. 2018-2019 სასწავლო წელი დაიწყება 17 სექტემბერს.

Registration is now open
The Ministry of Education and Science of Georgia announces the registration of first graders for the 2018-2019 academic year.
Stage I: 2018, April 10 - April 27
Registration will be conducted in schools.
The following students are registered:
-          Whose parent is a school employee
-          Whose sister or brother studies at this school
-          Two or more children are included in the first class at the same time
All the necessary documentation needed to register students eligible for Stage I, must be submitted from 30 April to 07 May.
Stage II:  Universal electronic registration
2018, May 8 - June 8
It is possible to register the children who meet the age compliance. The registration will be done on the official website of the Education Management Information System www.emis.ge
All the necessary documentation needed to register students eligible for Stage II, must be submitted from 11 June to 30 June.
Stage III: 2018, July 02 - July 16
Registration will be conducted at the school, in case there are vacant spots after the completion of stage II.
During the academic year of 2018-2019, students with the age compliance have the right to start the general education cycle, as stated in Georgian Law. The academic year of 2018-2019 will start on September 17.