კოლეჯი „მერმისი“ საგაზაფხულო მიღებისთვის ემზადება
პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაცია მიმდინარეობს პროფესიულ კოლეჯში „მერმისი“, სადაც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი რეგისტრაციის პროცესს გაეცნო, მომავალ სტუდენტებს შეხვდა და სასწავლო გარემო დაათვალიერა. ამავე დღეს კოლეჯის კურსდამთავრებულთათვის დიპლომების გადაცემის ცერემონიაც გაიმართა. წელს პირველად, სპეციალური მანტია მოირგო 5 პროფესიული საგანმათლებლო პროგრამის (ტანსაცმლის მხატვრული კონსტრუირების სპეციალისტი, სამაცივრო მოწყობილობების ტექნიკოსი, სასურსათო პროდუქტების ეკოლოგიური კონტროლის სპეციალისტი, სტილისტი და მზარეული) 60-მა კურსდამთავრებულმა.
საგაზაფხულო მიღებას კოლეჯი „მერმისი“ 4 მიმართულებით (აგრარული, ხელოვნება, ინჟინერია და მიმართულებათაშორისო დარგები ან სპეციალობები), 9 პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე ახორციელებს. ნებისმიერი ასაკის დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა აქვს, სრული სახელმწიფო დაფინანსებით დაეუფლოს შრომის ბაზარზე მოთხოვნად სასურველ პროფესიას და დასაქმდეს.
პროფესიული კოლეჯი „მერმისი“ 2012 წლიდან ფუნქციონირებს და ერთ-ერთი წამყვანი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა საქართველოში, სადაც განათლებას ყოველწლიურად 1000-ზე მეტი სტუდენტი ეუფლება. კოლეჯი ახორციელებს
5 მიმართულებით (აგრარული, ბიზნესის ადმინისტრირება, ხელოვნება, ინჟინერია და მიმართულებათაშორისო დარგები ან სპეციალობები) 34 პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამას, მათ შორის 20 მოდულურ და 1 სამუშაოზე დაფუძნებული (დუალური) სწავლების მიდგომით „კულინარიის ხელოვნებას“.
კოლეჯის „მერმისი“ მთავარი მიზანია შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი კონკურენტუნარიანი კადრების მომზადება და მათი შემდგომი დასაქმების ხელშეწყობა. კოლეჯს თანამშრომლობის მემორანდუმი აქვს გაფორმებული 300-ზე მეტ სახელმწიფო და კერძო ორგანიზაციასთან. კურსდამთავრებულების უმრავლესობაც სწავლის დასრულებისთანავე უკვე დასაქმდა ისეთ ცნობილ კომპანიებში, როგორიცაა „ევროტექსი“, „ნიკორა“, „თოლია“, „ელიტ სერვისი“, რესტორანი „მთაწმინდა“, „წისქვილი ჯგუფი“ და სხვ.

The registration of applications for the vocational education programs is open at college “Mermisi”, where the Minister of Education and Science of Georgia – Mikheil Chkhenkeli got acquinted with registration process, inspected the learning environment and met with the future students. On the same day, the graduation ceremony was held for the senior graduates of the college. Moreover, for the first time this year, 60 graduates of five various vocational programs (artistic design specialist of clothing, technician of refrigeration, ecological control specialist, stylist and cooks) have put on their graduation gowns.
At College “Mermisi” spring admissions is conducted in four directions: agricultural, arts, engineering and interdisciplinary fields or specialties, as well as having 9 educational programs. Any interested individual, at any given age, has the opportunity to master the craft of their preference, which is fully funded by the state, and find the employment in the respective labor market.
The vocational College “Mermisi” has been functioning since 2012 and is one of the leading vocational educational institutions in Georgia, where they educate  more than 1000 students annually. The College is carrying out special modules in the fields of agriculture, business administration, arts, and engineering and interdisciplinary fields or specialties, as well as 34 various vocational programs.
The main goal of the college is to prepare competitive staff on the labor market and promote their further employment. The college has a memorandum of cooperation with more than 300 public and private organizations. Most graduates have already been employed in such well-known companies as "EuroTex", "Nikora", "Tolia", "Elit Service", Restaurant "Mtatsminda", "Milli Group" and others.