სამინისტროში მრჩეველთა საბჭოს პირველი სხდომა გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და სამინისტროსთან შექმნილი მრჩეველთა საბჭოს ხელმძღვანელმა აკადემიკოსმა ლევან ალექსიძემ  მრჩეველთა საბჭოს სრული ათწევრიანი შემადგენლობა საზოგადოებას საბჭოს პირველ სხდომაზე წარუდგინეს.
მრჩეველთა საბჭო საზოგადოებისთვის ცნობილი და ღვაწლმოსილი პიროვნებებისგან დაკომპლექტდა. აკადემიკოსები, ღვაწლმოსილი პედაგოგები, ექსპერტები და  ბიზნესის წარმომადგენლები ამიერიდან განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესებში აქტიურად ჩაერთვებიან.
მრჩეველთა საბჭოს პირველ სხდომაზე რეფორმების მიმდინარეობაზე, ცვლილებებზე ეროვნულ სასწავლო გეგმაში, მასწავლებელთა სერტიფიცირებასა და სხვა საკითხებზე იმსჯელეს. საბჭოს წევრების მოსაზრებით, სამინისტროს გახსნილობა და პროცესში გამოცდილი ადამიანების ჩართულობა რეფორმების წარმატებით განხორციელების საწინდარია.
აკადემიკოსი ლევან ალექსიძე, აკადემიკოსი მარიკა ლორთქიფანიძე, პროფესორი თედო ნინიძე, პროფესორი ანზორ ხელაშვილი, დამსახურებული პედაგოგები ლიანა შეწირული, ლია ჭანკვეტაძე, მზია ხიტირი და თინათინ ჯიშიაშვილი,  სახელმწიფო მართვის მაგისტრი, საერთაშორისო პოლიტიკის ექსპერტი თორნიკე შარაშენიძე, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი და ექიმი-პედიატრი ნუგზარ უბერი,  სადაზღვევო ჯგუფის ,,არქიმედეს გლობალ ჯორჯიას’’ გენერალური დირექტორი ნიკოლოზ რამიშვილი რეკომენდაციებს შეიმუშავებენ და განათლების მინისტრს წარუდგენენ.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, რეფორმების მიმდინარეობის პროცესში აუცილებელია საზოგადოების აქტიური ჩართულობა, ასევე კონკრეტული გადაწყვეტილების მიღებისას ღვაწლმოსილი, დამსახურებული და პროფესიონალი ადამიანების  გამოცდილებისა და რეკომენდაციების გაზიარება. ,,მე მოხარული ვარ, რომ  მრჩეველთა საბჭოს  შემადგენლობა სწორედ ასეთი პიროვნებებისგან არის დაკომპლექტებული’’- აღნიშნა მინისტრმა.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან შექმნილი მრჩეველთა საბჭო სისტემატურად შეიკრიბება, შეიმუშავებს რეკომენდაციებს და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს წარუდგენს.

First Meeting of Advisory Board was Held at the Ministry
Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and Head of Advisory Board, Levan Aleksidze introduced the staff of the Board that is formed with ten members to the public at the first meeting.
Advisory Board was formed with famous and merited people. Academicians, respected teachers, experts and the representatives of business sector will be actively involved in the ongoing educational process from now on.
Ongoing reforms, changes in National Curriculum, teachers’ certification and other important issued were discussed at the meeting. According to the members’ announcement, transparent activities of the Ministry and   involvement of experienced people in the process will support successful development of the reforms.
Academician Levan Aleksidze, Academician Marika Lortkipanidze, Professor Tedo Ninidze, Professor Anzor Khelashvili, merited teachers Liana Shetsiruli, Lia Chankvetadze, Mzia Khitiri and Tinatin Dgishiashvili, as well as expert of International Relations, Master of Public Administration, Tornike Sharashenidze, Doctor of Medicine, Professor and pediatrician, Nugzar Uberi and Chief Executive Officer of Medical Insurance Group “Archimedes Global Gerogia”, Nikoloz Ramishvili will develop recommendations and introduce them to the Minister.
By the Minister’s announcement, it is important to involve society in the reforms and consider opinions and experiences of merited and professional people in decision making process. “I am glad, Advisory Board is formed with these people”- noted the Minister.
Advisory Board that was established under the Ministry of Education and Science will systematically hold meetings in order to develop recommendations and introduce them to the Minister.