კონფერენცია სახელწოდებით „უსაფრთხო სკოლა“ გაიმართა
უსაფრთხო სასკოლო გარემოს შექმნა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მთავარი პრიორიტეტია, სწორედ ამ თემას მიეძღვნა დღეს კონფერენცია, რომელიც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა გახსნა. მინისტრმა ვრცლად ისაუბრა იმ პროექტებზე, რაც აუცილებელია სკოლებში უსაფრთხო და პოზიტიური გარემოს უზრუნველსაყოფად, რათა მოსწავლეებს საშუალება ჰქონდეთ სრულად გამოავლინონ პოტენციალი, გახდნენ აქტიური მოქალაქეები და მონაწილეობა მიიღონ ქვეყნის განვითარებაში.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი იქნა ახალი ინტერაქიული ვებპორტალი „იყავი მეგობარი“, რომელიც დაეხმარება მოსწავლეებს, მათ მშობლებს, მასწავლებლებს, ფართო საზოგადოებას მიიღონ პასუხები მათთვის საინტერესო საკითხებზე. ასევე წარდგენილი იქნა უსაფრთხო სასკოლო გარემოს შექმნის მიზნით, სამინისტროს მიერ დაგეგმილი აქტივობების გეგმა. კონფერენციაზე კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ყველა გადაწყვეტილება, რომელიც სკოლაში ან სკოლასთან დაკავშირებით მიიღება, მხოლოდ ბავშვის ინტერესებზე არის და იქნება მორგებული.
რაც შეეხება სიახლეებს - ამოქმედდა და მიმდინარეობს მოსწავლეებთან შეხვედრების ციკლი „მოვუსმინოთ მოსწავლეებს“, სადაც მოზარდები სასკოლო ცხოვრებასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე და მათი გადაჭრის გზებზე მინისტრთან, სამინისტროს სხვა წარმომადგენლებთან და ფსიქოლოგებთან პირისპირ საუბრობენ. ანალოგიური შეხვედრები იმართება მშობლებთან და პედაგოგებთან. აღსანიშნავია, რომ მნიშვნელოვანად გაიზარდა საზოგადოების, უპირველეს ყოვლისა - მშობელთა ჩართულობა სასკოლო ცხოვრებაში და მათი მონაწილეობა სასურველი გარემოს ფორმირებაში. ძალადობისა და ბულინგის შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ასამაღლებლად, დანაშაულის პრევენციისათვის და მსხვერპლთა დასახმარებლად, შემუშავდა კონკრეტული რეკომენდაციები მშობლებისთვის, მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისთვის.
განსაკუთრებულ როლი ენიჭება სპეციალისტთა, პირველ რიგში, ფსიქოლოგთა მონაწილეობას როგორც კონფლიქტების პრევენციაში ადრეულ სტადიაზე ჩარევის გზით, ასევე უშუალოდ კონფლიქტების დროს. ამიტომ, გაძლიერდება და ყველა მოსწავლისთვის ხელმისაწვდომი იქნება ფსიქოლოგიური სერვისები. გაძლიერდება ფსიქოლოგთა როლი უშუალოდ კონფლიქტური სიტუაციების დროს. ფსიქოლოგიური ცენტრი ეცდება მართოს კონფლიქტი და თავიდან აიცილოს მისი გამწვავება.
ერთ-ერთი ახალი ინიციატივა, რომლის დახვეწაც ახლა მიმდინარეობს, არის „კრიზისული ინტერვენციის ჯგუფის“ პროექტი. ფსიქოლოგთა, სოციალურ მუშაკთა და სხვა სპეციალისტთა ამოცანა იქნება სკოლებში სწრაფი რეაგირების აუცილებლობისას ადგილზე შეისწავლოს მდგომარეობა, გაერკვეს საჭიროებებში და შესაბამისი კონსულტაციები გაუწიოს სკოლას და ყველა მხარეს.
სკოლებში უსაფრთხო და დაცული გარემოს შექმნის მიზნით განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს უწყებათაშორისი ჯგუფის მიერ მომზადდა „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტი.
პროექტის მიზანია მანდატურის სამსახურის გაძლიერება და სამართალდამცავ ორგანოებთან კოორდინირებული თანამშრომლობის ხელშეწყობა, თითოეული ბავშვის დაცვა, როგორც სკოლის ტერიტორიაზე, ასევე მის ფარგლებს გარეთაც.
კანონში ცვლილებათა მიხედვით:
• შემუშავდება სკოლებში უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის სპეციალური წესი.
• შეიცვლება მანდატურის დაქვემდებარება. მას დანიშნავს და გაათავისუფლებს მანდატურის სამსახური.
• გაძლიერდება ვიდეო მეთვალყურეობის სისტემა, როგორც სკოლის პერიმეტრის შიგნით, ასევე გარეთ.
• მანდატურის კვალიფიკაციასთან და ასაკთან დაკავშირებით შეიცვლება მოთხოვნები. სავალდებულო გახდება უმაღლესი განათლება ან ზოგადი და პროფესიული განათლება ერთად.
• მანდატურების მოსამზადებელი კურსი გახანგრძლივდება და გაძლიერდება. თეორიულ ცოდნასთან ერთად, კურსს დაემატება ფიზიკური მომზადებისა და პრაქტიკის კომპონენტები. თეორიული კურსის შინაარსში განვითარდება ბავშვთა ასაკობრივი კანონზომიერებების, კონფლიქტების მართვისა და მედიაციის მოდულები.
• მკაფიო გახდება თანამშრომლობის სქემები მანდატურებსა და სკოლის ადმინისტრაციას, მანდატურსა და პატრულს შორის.
• კონფლიქტური სიტუაციების დეესკალაციის მიზნით კანონში გაჩნდება უსაფრთხოების დაცვის ახალი მექანიზმი „განცალკევება“. იმ შემთხვევაში თუ სკოლიდან გასვლის შემდეგ მოსწავლის სიცოცხლის ან ჯანმრთელობის რისკებთან დაკავშირებით გაჩნდება ეჭვი, მანდატურს უფლება ექნება მოახდინოს მოზარდის განცალკევება, მშობლის ან ოჯახის სხვა რომელიმე წევრის მოსვლამდე. ამ პერიოდში მოსწავლე ჩართული იქნება სხვადასხვა სასკოლო აქტივობაში და მას მეთვალყურეობას გაუწევს სკოლის წარმომადგენელი.
და ბოლოს, სკოლებში ძალადობის შესამცირებლად ყველაზე ეფექტიანი ბერკეტია მოზარდთა ფიზიკური განვითარება და ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრება. ამიტომ, სკოლებში ფიზიკური აღზრდის გაძლიერება, მოზარდთა სპორტული და შემოქმედებითი აქტივობების წახალისება და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის სრულყოფა სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია.
ამ მიზნით გაორმაგდა ბიუჯეტი სასკოლო სპორტულ ღონისძიებათა მხარდასაჭერად.
სამინისტრო ეროვნულ დონეზე ჩაატარებს სასკოლო სპორტულ ოლიმპიადას. მის საწყის ეტაპზე ჩართვა სპორტული მონაცემების მიუხედავად, ყველა მსურველს შეუძლია.
ოლიმპიადები მოიცავს მთელ საქართველოს, 1700-ზე მეტ საჯარო და კერძო სკოლას, 100 000-ზე მეტი მოსწავლეს, ხოლო ადგილობრივ ოლიმპიადებში გამარჯვებული მოსწავლეები საერთაშორისო სასკოლო სპორტულ შეჯიბრებებში და გიმნაზიადებში მიიღებენ მონაწილეობას.

A conference - "Safe School" was held
The establishment of a safe school environment is the main priority of the Ministry of Education and Science of Georgia. That is why, a special conference was dedicated to this topic. The conference was opened by the Minister of Education and Science – Mikheil Chkhenkeli. The Minister talked about the projects that are necessary to ensure the safe and positive environments in schools, so that students can fully identify their potential, become active citizens and participate in the development of the country.
The new interactive web portal "Be a Friend" was presented during the conference, which will help the students, parents, teachers, and the community to get answers about the issues they are interested in. Moreover, a detailed plan of activities, designed by the Ministry of Education and Science of Georgia was also presented during the conference. During the meeting, it was once again emphasized, that all the decisions made by the school and its administration, will solely be tailored to the students’ interests.
As for the novelties, the cycle of meetings with the students – “Listen to the students” has been launched, where adolescents are talking about their problems related to school life and ways to solve them with the minister, other representatives of the ministry and psychologists. Similar meetings are held with parents and teachers as well. It is noteworthy that the participation of the community – parents, has been significantly increased.  Specific recommendations have been developed in order to raise the awareness of violence and bullying and help prevent their formation for the parents and teachers.
Particular role is given to specialists, primarily psychologists to intervene in the early stages of conflict prevention, as well as during the conflicts. Therefore, the psychological services will be available to all students. The psychological center will try to manage the conflict and prevent its aggravation.
One of the new initiatives, which is being implemented now is the  "crisis intervention group" project. The project envisages the examination of the critical situations by the psychologists and social workers, in conjunction with providing appropriate consultations to the school and to all necessary parties.
The draft amendments to the Law of Georgia on "General Education" was prepared by the Ministry of Education and Science of Georgia for the purpose of creating safe and secure environment in schools.
The goal of the project is to strengthen the Resource Offices and promote co-ordinated cooperation with law enforcement bodies, protecting each child in the school area as well as outside its boarders.
According to the amendments to the law:
-         Special rules for security and public order protection be developed at schools
-         The recruitment of the Resource Officer will be altered.  The appointment and dismissal of the Officer will be decided by the Resource Office.
-         The video surveillance system will be strengthened both within the school perimeter and outside.
-         Requirements will be changed regarding qualification and the age of resource officers. Higher education will be compulsory
-         Resource officer’s preparatory course will be extended and strengthened. Along with the addition of the theoretical knowledge, the components of physical training and practice will be added to the course.
-         Collaborative schemes will be clear between resource officers, school administrators, and the police.
-         The new security mechanism "separation" will be introduced in the law for the purpose of de-escalating conflict situations. The resource officer now has the power to separate the student from the situation prior to the family member’s arrival. During this period, the students will be involved in various school activities, supervised by the school representative.
Finally, the most effective leverage to reduce the violence in schools is the physical development of adolescents and the establishment of a healthy lifestyle. Therefore, strengthening of physical education, promotion of sports and creative activities of youth and perfection of relevant infrastructure is one of the main priorities of the Ministry of Education and Science. For this exact purpose, the budget was doubled in order to support sporting events.
The Ministry will conduct a school sports Olympiad at the national level. All interested individuals are welcome to participate in the event.
The Olympiads include more than 1700 public and private schools, and more than 100 000 students. The winners in local Olympiads will participate in international school sports competitions and gymnasiums.