პროფესიულ პროგრამებზე რეგისტრაცია გრძელდება
22 აპრილის ჩათვლით პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაცია მიმდინარეობს. ყველა დაინტერესებულ პირს აქვს შესაძლებლობა, სახელმწიფოს სრული დაფინანსებით დაეუფლოს სასურველ პროფესიას ტურიზმის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტის, ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და სხვა მიმართულებებით.
რეგისტრაცია წარმატებით მიმდინარეობს მცხეთის რაიონში მდებარე ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯში, სადაც ძირითადად სოფლის მეურნეობის მიმართულების სპეციალობები ისწავლება. კოლეჯს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი და მინისტრის პირველი მოადგილე ეწვივნენ, სასწავლო ლაბორატორიები დაათვალიერეს და სტუდენტებსა და აბიტურიენტებს შეხვდნენ.
სოფელ წინამძღვრიანთკარში, პროფესიული სასწავლებლის სრული რეაბილიტაცია გასულ წელს განხორციელდა და აღსდგა საზოგადო მოღვაწისა და ქველმოქმედის ილია წინამძღვრიშვილის მიერ 1883 წელს, საკუთარ მამულში, თავისი ხარჯითა და საზოგადოების დახმარებით, გახსნილი სასოფლო–სამეურნეო სასწავლებელი. ამ ეტაპზე კოლეჯში ისწავლება მევენახეობა-მეღვინეობა, მეხილეობა, მეფუტკრეობა, სატყეო საქმე, ტრაქრორის მემანქანე, კოლეჯში ასევე ისწავლება სტილისტის, მკერავის, ელექტრიკოსის სპეციალობები. კოლეჯს ფილიალები აქვს თიანეთსა და სტეფანწმინდაში.
მცხეთა-მთიანეთში 20-მდე კერძო კომპანია ფუნქციონირებს, რომელიც მჭიდროდ თანამშრომლებს პროფესიულ სასწავლებელთან, რაც სტუდენტების დასაქმებას უწყობს ხელს.

Registration of vocational programs continues
The registration of applicants for vocational education has started as of April 22. All interested candidates  have the opportunity to master the vocation of their preference in the following industries: tourism, construction, agriculture, transport, information technology and other fields, which is fully funded by the Georgian state.
Registration is successfully conducted at Ilia Tsinamdzgvrishvili College, located Mtskheta region, where the specialties of agriculture is taught. The college was inspected by the Minister of Education and Science of Georgia and the First Deputy Minister, who held several meetings with the faculty members and its students.
The full renovation procedure of the vocational school was carried out in the village Tsinamdzgvrtirantkari last year. The college itself was founded by the public figure and philanthropist Ilia Tsinamdzgvrishvili in 1883, it was him to first opened the agricultural institution solely based on his expenses with the help of the local community. At this stage, the college offers full courses on viticulture and winemaking, breeding, beekeeping, forestry. Moreover, the college has branches in Tianeti and Stepantsminda.
About 20 private companies operate in Mtskheta-Mtianeti, who work closely with the vocational college, consequently facilitating the employment process upon graduation.