აზიის განვითარების ბანკთან თანამშრომლობა გრძელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი აზიის განვითარების ბანკის ცენტრალური და დასავლეთ აზიის დეპარტამენტის გენერალურ დირექტორს, ვერნერ ლიპახსა და საქართველოში ბანკის ადგილობრივ წარმომადგენელს, იეშინ ელჰან-კაიალარს შეხვდა.
შეხვედრის დასაწყისში მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ბანკის წარმომადგენლებს საქართველოში განხორციელებული ინვესტიციებისთვის და განათლებისა და მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავების მზადყოფნა დაადასტურა. მიხეილ ჩხენკელმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა პროექტზე, რომელიც საჯარო სკოლების მზის ენერგო პანელებით აღჭურვას გულისხმობს. მინისტრმა აღნიშნა, რომ გარდა გარემოს დაცვასთან და ენერგოეფექტურობასთან დაკავშირებული სარგებელისა, მნიშვნელოვანია რომ პროექტი მოსწავლეებს მეცნიერებასთან და ინოვაციებთან დააკავშირებს.
აზიის განვითარების ბანკის წარმომადგენლებმა თავის მხრივ, კმაყოფილება გამოხატეს არსებული თანამშრომლობით და დეტალური პროექტის მომზადების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. გარდა მზის ენერგო პანელებთან დაკავშირებული პროექტისა, ბანკი შეისწავლის სხვა მიმართულებებითაც თანამშრომლობის შესაძლებლობებს.
შეხვედრის ბოლოს მხარეები შეთანხმდნენ სამუშაო ჯგუფის ჩამოყალიბებაზე, რომელიც თანამშრომლობის კონკრეტულ დეტალებზე იმუშავებს.

Cooperation with the Asian Development Bank continues
The Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli held a meeting with the General Director of the Central and Western Asia Department of the Asian Development Bank - Werner Lipkas and the local representative of the Bank in Georgia - Jeanne Elhan-Kayalar.
At the beginning of the meeting, the Minister thanked the Bank's representatives for the investments made in Georgia and expressed his eagerness to deepen the cooperation in the fields of education and science. Mikheil Chkhenkeli highlighted the project that implies the introduction of solar energy panels to the public schools of Georgia. Furthermore, the Minister noted that besides the benefits of environmental protection and energy efficiency, it is important that the project connects the students with science and innovation.
On the other hand, the representatives of the Asian Development Bank expressed their satisfaction with the existing cooperation and discussed the importance of preparing the detailed project. Apart from solar energy panels, the Bank will also study other areas where cooperation might be beneficial for the both sides.
At the end of the meeting the sides agreed to establish a working group that will work on specific details of cooperation.