თელავში გერმანული სტანდარტის პროფესიული კოლეჯი ამოქმედდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი და მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ორგანიზაციის (GIZ) რეგიონალურ დირექტორს, როლანდ სტეურერს, პროფესიული განათლების პროგრამის დირექტორს კატია კამერერს და გერმანიის ელჩს საქართველოში დანიელ ჰაასს შეხვდნენ. მხარეებმა საქართველოში პროფესიული განათლების განვითარების საკითხები განიხილეს და თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზე, სოფლის მეურნეობის მიმართულების უმაღლესი პროფესიული კოლეჯის ამოქმედდებასთან დაკავშირებით, მინისტრის ინიციატივას გაეცნენ.
საქართველოში პირველი, აგრარული მიმართულების პროფესიული სასწავლებელი გერმანული სტანდარტების შესაბამისი იქნება და მის პროგრამებში გათვალისწინებული იქნება რეგიონის სპეციფიკა და საჭიროებები. განსაკუთრებული აქცენტი კი, მეღვინეობა-მევენახეობაზე გაკეთდება.
თელავის უნივერსიტეტის ბაზაზე ახალი ტიპის სასწავლო პროფესიული დაწესებულების დაარსების გადაწყვეტილება გერმანულმა მხარემ დადებითად შეაფასა და მინისტრსა და სამინისტროს მხარდაჭერა აღუთქვა.

Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli and the First Deputy Minister - Ketevan Natriashvili, held an official meeting with the Regional Director of the German International Cooperation Organization (GIZ) -Roland Suterier, Director of the Vocational Education Program - Katy Kamer, and German Ambassador to Georgia -Daniel Hass. The sides discussed the issues in the development of vocational education in Georgia and got acquainted with the initiative of the Minister regarding the implementation of the Higher vocational College of Agriculture in Telavi State University.
The first vocational school of agriculture in Georgia, will be in full compliance with the German standards and its programs will specify needs of the region. Special emphasis will be made on wine and viticulture.
The German side positively evaluated the decision to establish a new type of training institution on the premises of Telavi University and promised to support the Minister.