უმაღლესი განათლების მიმართულებით საქართველოსა და აზერბაიჯანის თანამშრომლობა გაღრმავდება
ოფიციალური ვიზიტით აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში მყოფი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი აზერბაიჯანის განათლების მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელ ჯეიჰუნ აზიზ ოღლუ ბაირამოვს შეხვდა, რომლებმაც ორი ქვეყნის განათლების სისტემის წარმატებასა და გამოწვევებზე ისაუბრეს.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობისთვის, განათლების სისტემისა და მეცნიერების მხარდაჭერა ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს და შესაბამისად, ხელისუფლების მხრიდან ამ მიმართულებით არაერთი მნიშვნელოვანი ცვლილება იგეგმება.
შეხვედრაზე მხარეებმა უმაღლეს განათლებაში არსებულ გამოწვევებზე და ქართულ-აზერბაიჯანული უნივერსიტეტების თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრეს. კერძოდ, სურვილი გამოითქვა რომ გაღრმავდეს თანამშრომლობა ორ ქვეყანას შორის სტუდენტებისა და პროფესორ-მასწავლებლების გაცვლითი პროგრამებისა და ერთობლივი სამეცნიერო პროექტების კუთხით.
შეხვედრის ბოლოს აზერბაიჯანელმა კოლეგამ სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა და მიხეილ ჩხენკელს საქართველოში მიმდინარე და დაგეგმილი რეფორმების თაობაზე გამოცდილების გაზიარება შესთავაზა.
მიხეილ ჩხენკელისა და ჯეიჰუნ აზიზ ოღლუ ბაირამოვის შეხვედრას საქართველოს ელჩი აზერბაიჯანში თეიმურაზ შარაშენიძე და კავკასიის უნივერსიტეტის რექტორი, უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) პრეზიდენტი კახა შენგელია ესრებოდნენ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ბაქოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება და სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლებთან ერთად, უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) ყოველწლიურ კონფერენციაში მონაწილეობს. შეხვედრის თემაა „გლობალიზაცია და ახალი გამოწვევები უმაღლეს განათლებაში“.

Cooperation between Georgia and Azerbaijan will deepen in terms of higher education
The Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli met with the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan - Jeyhun Bayramov, where the success and challenges of the education system of the two countries were discussed.
Mikheil Chkhenkeli noted that the support in the fields of education and science, is one of the main priorities of the Georgian government, consequently a number of significant changes is planned towards this direction.
During the meeting the sides discussed the upcoming challenges in higher education, in conjunction with enhancing the cooperation between the Georgian and Azeri universities. In particular, the sides expressed their desire to create joint scientific projects and exchange programs for the students and professors alike.
At the end of the meeting the Azerbaijani colleague talked about future plans and offered Mikheil Chkhenkeli to share his experiences on current and planned reforms in Georgia.
Additionally, Mikheil Chkhenkeli and Jeyhun Bayramov met with the Ambassador of Georgia to Azerbaijan - Teimuraz Sharashenidze and the Rector of Caucasus University, the President of the International Association of University Presidents (IAUP) - Kakha Shengelia.
Mikheil Chkhenkeli - the Minister of Education and Science of Georgia is paying an official visit to Baku and together with the representatives of various countries will participate in the Annual Conference of the International Association of Universities (IAUP). The theme of the meeting is "Globalization and New Challenges in Higher Education".