მიხეილ ჩხენკელი: „დადგა დრო მთავარი გამოწვევა განათლების ხარისხის ამაღლება გახდეს“
ბაქოში მიმდინარე უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) ყოველწლიურმა კონფერენციამ „გლობალიზაცია და ახალი გამოწვევები უმაღლეს განათლებაში“ სტარტი დღეს ბაქოში აიღო. კონფერენციის ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და აზერბაიჯანის ნავთობისა და ინდუსტრიის უნივერსიტეტს ამ ღონისძიების ორგანიზებისათვის და ასევე, საქართველოს უნივერსიტეტებთან მჭიდრო თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა.
სიტყვით გამოსვლისას მინისტრმა საქართველოსა და აზერბაიჯანის სამეცნიერო და აკადემიურ წრეებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობაზე ისაუბრა, რაც მოძმე ხალხებს შორის მრავალსაუკუნოვან მეგობრობას კიდევ უფრო აძლიერებს. მან ყურადღება გაამახვილა ასევე უმაღლესი განათლების სისტემაში დაგეგმილ სიახლეებზეც და განმარტა, რომ თუ წინა წლებში მთავარი ამოცანა განათლების საყოველთაო ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა იყო, ახლა დადგა დრო, მთავარი მიზანი განათლების სისტემის ყველა დონეზე განათლების ხარისხის უზრუნველყოფა გახდეს.
მიხეილ ჩხენკელმა ისაუბრა უმაღლესი განათლების ავტორიზაციის საერთაშორისო სტანდარტებზეც, რომლის წყალობით, საქართველოში ავტორიზებული უნივერსიტეტები, ახალგაზრდებს მსოფლიო სტანდარტების, თანამედროვე სამყაროს გამოწვევების შესაბამის ცოდნასა და სასწავლო პროცესს შესთავაზებენ. ხაზი გაუსვა ასევე უნივერსიტეტების დაფინანსების ახალ, უფრო ეფექტურ მოდელს, რომელიც უნივერსიტეტებს კვლევების მასშტაბების გაზრდისა და ტექნოლოგიების განვითარების საშუალებას მისცემს.
გამოსვლაში მინისტრმა ყურადღება საუნივერსიტეტო და სამეცნიერო სფეროთა ინტერნაციონალიზაციის მნიშვნელობაზეც გაამახვილა და ამ კუთხით განათლების საერთაშორისო ცენტრის მუშაობას შეეხო, რომელიც საქართველოს მოქალაქეებს საშუალებას აძლევს საზღვარგარეთ მიღებული ცოდნა და უცხოელ კოლეგებთან დამყარებული საქმიანი ურთიერთობები საკუთარ ქვეყანას მოახმარონ.
გამოსვლის ბოლოს მინისტრმა განმარტა, რომ მიესალმება 2020 წელს IAUP-ის შემაჯამებელი კონფერენციის თბილისში, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარებას. მიმდინარე კონფერენციის მონაწილეებს კი წარმატება უსურვა.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ბაქოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება და სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლებთან ერთად, უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) ყოველწლიურ კონფერენციაში მონაწილეობს.

Mikheil Chkhenkeli: "Time has come to make the education quality surge a major challengeā€
The annual conference of the International Association of University Presidents  (IAUP) held in Baku covered the theme of - "Globalization and New Challenges in Higher Education". Within the conference framework, the Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli delivered a speech to the audience and thanked the Azerbaijani Oil and Industry University for organizing the event.
In his speech, the Minister spoke about the close cooperation between the academic circles of Georgia and Azerbaijan, which enhances centuries-old friendship between the fraternal peoples. He also emphasized the novelties planned in the higher education system and explained that if the main task in the previous years was to provide universal access to education, the time has come, to ensure the quality of education remains satisfactory and competitive.
Moreover, Mikheil Chkhenkeli spoke about the international standards of authorization of higher education, which, in turn,will yield knowledgeable young people who can cope with the challenges of the modern world and the labor market. He also emphasized a more efficient model of university funding, which will enable the universities to increase the scope of research and develop new technologies.
Furthemore, the Minister emphasized the importance of internationalization of scientific circles, and touched upon the work of the International Center for Education, which enables citizens of Georgia to put into practice the education and business networking they have acquired abroad with their foreign counterparts.
Towards the end of the speech, the Minister explained that he welcomes the IAUP summit conference in Tbilisi, for the 2020 session, which he intends to host at Tbilisi State University.