ახალქალაქის სოფელ კარტიკამში რეაბილიტირებული სკოლა გაიხსნა
ახალქალაქის სოფელ კარტიკამის 300-ზე მეტი მოსწავლე დღეიდან უმაღლესი სტანდარტების, თანამედროვედ აღჭურვილ სკოლში აგრძელებს სწავლას. ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის მიერ სრულად რეაბილიტირებული შენობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თეიმურაზ მურღულიამ, აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა ელიზაბეთ რუდმა და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ გახსნეს.
ამერიკის მთავრობის დაფინანსებით, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი-საქართველო„-ს მიერ, უკვე განხორციელდა 33 საჯარო სკოლის სრული რეაბილიტაცია, აქედან 6 სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში. ამჟამად 28 საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს. 2018 წლის ზაფხულში კიდევ 30-33 საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია დაიწყება.
სკოლების რეაბილიტაციის პროექტი ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ფარგლებში ხორციელდება. პროექტის მიზანია საჯარო სკოლების სასწავლო გარემოს გაუმჯობესება, ინფრასტრუქტურის სრული რეაბილიტაცია, თანამედროვე სამეცნიერო ლაბორატორიებით აღჭურვა და მოვლა-პატრონობის სისტემის შემუშავება. 2016-2019 წლებში საქართველოს რეგიონებში 90 საჯარო სკოლას რეაბილიტაცია ხორციელდება. საქმიანობის საერთო ბიუჯეტი 54 მილიონ დოლარს შეადგენს.

A newly renovated school was opened in the village of Kardikami in Akhalkalaki
More than 300 students from the village of Kardikami, located in Akhalkalaki municipality, continue to study in high standards, modern-day schools. The Deputy Minister of Education and Science of Georgia- Teimuraz Murgulia, The US Ambassador to Georgia - Elizabeth Rud and Magda Magradze – The Director of the Millennium Challenge Account, together inspected the premises.
Owing to the funding of the American government, the Millennium Challenge Account Georgia, has already implemented a full renovation of 33 public schools, six in Samtskhe-Javakheti region. There are 28 schools being renovated at this moment. It is estimated, that another 30-33 public school will be fully refurbished during the summer of 2018.
The school renovation project is implemented within the second compact of the Millennium Challnge Corporation. The project aims at improving the
public school’s learning envrinonment, whilst fully equipping the facilities with modern scientific laboratories. Approximately 90 public schools will be fully renovated in the regions of Georgia during the period of 2016-2019. The overall budget of the renovation procedure is estimated at 54 million dollars.