აზერბაიჯანის რესპუბლიკის განათლების სამინისტროში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და აზერბაიჯანის განათლების მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ჯეიჰუნ აზიზ ოღლუ ბაირამოვმა განათლების სისტემაში არსებულ გამოწვევებზე და მათი გადაჭრის გზებზე იმსჯელეს.
უმაღლესი განათლების სფეროში თანამშრომლობის მიზნით, მიხეილ ჩხენკელმა აზერბაიჯანელ კოლეგას სამუშაო ჯგუფის შექმნის იდეა გააცნო, რომელიც საქართველოსა და აზერბაიჯანის განათლების სამინისტროების წარმომადგენლებით და უნივერსიტეტების რექტორებით დაკომპლექტდება. საუბარი შეეხო ასევე სტუდენტთა გაცვლითი პროგრამების გაფართოებას და ყველა მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობის ხელშეწყობას.
ჯეიჰუნ აზიზ ოღლუ ბაირამოვმა გამოთქვა მზაობა, აზერბაიჯანის განათლების სამინისტრომ მაქსიმალურად დაუჭიროს მხარი ქართველი და აზერბაიჯანელი მეცნიერების ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავებას და ერთობლივი სამეცნიერო კვლევების წარმოებას.
აზერბაიჯანელმა მინისტრმა ქართველ კოლეგას მადლობა გადაუხადა საქართველოში მცხოვრები აზერბაიჯანელების მხარდაჭერისთვის. მინისტრმა გამოთქვა მზადყოფნა ქართულ მხარესთან კიდევ უფრო მჭიდრო თანამშრომლობაზე, რათა ყოველ ჯერზე დროულად მოხდეს საქართველოში მცხოვრები აზერბაიჯანელი მოსწავლეების მშობლიური ენის სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფა.
მხარეებმა იმ კონრეტულ ნააბიჯებზე იმსჯელეს, რაც ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში მომუშავე პედაგოგების კვალიფიკაციაზე პოზიტიურ გავლენას მოახდენს. ეს კი, თავის მხრივ, რეგიონში სწავლა-სწავლების ხარისხს გაზრდის.

Georgia and Azerbaijan will cooperate closely in terms of education development
The Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli held a meeting with the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan - Jeyhun Bayramov, where the success and challenges of the education system of the two countries were discussed.
During the meeting the sides discussed the upcoming challenges in higher education, in conjunction with enhancing the cooperation between the Georgian and Azeri universities. In particular, the sides expressed their desire to create joint scientific projects and exchange programs for the students and professors alike.
Jeyhun Bayramov expressed his full readiness to fully support the Georgian and Azerbaijanian scientists.
The Azerbaijanian Minister thanked his Georgian colleague and once again expressed his utter willingness to further enhance the cooperation between the two countries. In order to ensure timely access of native language textbooks to the Azeri students.
The sides discussed specific topics, that will have a positive impact on the qualifications of teachers working in the regions populated by ethnic minorities. This will in turn, increases the quality of teaching and learning in the region of Caucasus.