საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების მსურველთა განაცხადების მიღება იწყება
განათლების საერთაშორისო ცენტრში საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების მსურველთათვის სასტიპენდიო პროგრამები გამოცხადდა. კონკურსი გამოცხადდა შემდეგ პროგრამებზე: საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა; საერთაშორისო სადოქტორო პროგრამა - გულისხმობს შრომის ბაზრის მოთხოვნებიდან გამომდინარე საჭირო კვალიფიციური კადრების მომზადებასა და მათი დასაქმების ხელშეწყობას; საზღვარგარეთ კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამა - სახელმწიფო დაწესებულებაში დასაქმებულ საქართველოს მოქალაქეებს შეუძლიათ საზღვარგარეთ აიმაღლონ კვალიფიკაცია საქმიანობის შესაბამისი შინაარსის პროგრამაზე; საერთაშორისო სახელოვნებო აკადემიური პროგრამები - გულისხმობს საქართველოს მოქალაქეებისათვის პრიორიტეტულად გამოცხადებულ საგანმანათლებლო პროგრამული მიმართულებების შესაბამის სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებზე სწავლის დაფინანსებას კონკურსის წესით.
სახელოვნებო პროგრამას განათლების საერთაშორისო ცენტრი საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსთან თანამშრომლობით ახორციელებს.
ოთხივე პროგრამა ითვალისწინებს როგორც სწავლის საფასურის, ასევე ცხოვრებისათვის საჭირო ხარჯების ანაზღაურებას.
ელ. განაცხადების მიღება 25 აპრილს დაიწყება და ერთი თვე გაგრძელდება.
განათლების საერთაშორისო ცენტრი დაარსდა 2014 წელს და 2014-17 წლებში 500 - ზე მეტი სასწავლო სტიპენდია გასცა საზღვარგარეთ სწავლის მსურველ საქართველოს მოქალაქეებისთვის. მათმა ნაწილმა უკვე დაასრულა საზღვარგარეთ სწავლა, დაბრუნდა ქვეყანაში და მიღებული ცოდნის რეალიზებას საკუთარ ქვეყანაში განაგრძობს.
ცენტრის მიზანია სახელმწიფოს განვითარების პრიორიტეტების გათვალისწინებით, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი უნარებისა და ცოდნის მქონე კადრების მომზადება. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ცენტრი იძლევა შესაძლებლობას საქართველოს მოქალაქეებმა საზღვარგარეთ მიიღონ საუკეთესო განათლება და სასწავლო პროგრამის დასრულების შემდგომ მიღებული ცოდნის რეალიზება საკუთარ ქვეყანაში განაგრძონ. სახელმწიფოს დაფინანსებით სწავლის დასრულების შემდგომ სამაგისტრო, სადოქტორო, სახელოვნებო და კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამების კურსდამთავრებულები საქართველოში ბრუნდებიან და მოღვაწეობას განაგრძობენ შესაბამის სფეროში 3 წლამდე ვადით.
დაფინანსება გაიცემა კონკურსის წესით სამართლიანობის, შეჯიბრებითობისა და გამჭირვალობის პრინციპების დაცვით.
კონკურსში მონაწილეობის პროცედურა - ცენტრის პროგრამებში მონაწილეობის მისაღებად კონკურსანტები ავსებენ ელექტრონულ აპლიკაციას. კონკურსანტების დაფინანსების შესახებ გადაწყვეტილებას ცენტრის საერთაშორისო კომისია იღებს. თითოეული კონკურსანტის შეფასებას კომისიის წევრები წინასწარ დადგენილი კრიტერიუმების მიხედვით, ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად აწარმოებენ. კომისიის წევრები თითოეულ განაცხადს ინდივიდუალურად აფასებენ ელექტრონული სისტემის მეშვეობით.
განათლების საერთაშორისო ცენტრში პროგრამით დაინტერესებულ პირებთან საინფორმაციო შეხვედრები გაიმართება სააპლიკაციო პერიოდში, ასევე განათლების საერთაშორისო ცენტრის წარმომადგენლები შეხვედრებს გამართავენ რეგიონული უნივერსიტეტების სტუდენტებთან.
ღონისძიებას დაესწრებიან ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი ნინო ჭელიძე, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ გიორგაძე, საფრანგეთის, აშშ-ს და უნგრეთის საელჩოების წარმომადგენლები, შესარჩევი კომისიის წევრები, ცენტრის სტიპენდიატები.

The submission of applications for those who want to study abroad begins
The International Education Center has announced Scholarship programs for the applicants seeking to study abroad. The competition was announced on the following programs: International Masters program, International PhD program – implies the creation of qualified personnel as required by the labor market; Qualification Assurance Program – citizens of Georgia employed at the state institutions may be able to enhance their qualification and enroll in the relevant content courses; International Academic Art Programs – implies the funding of Masters and PhD programs, as a priority for the citizens of Georgia – through a competition.
The International Academic Art program is implemented in cooperation with the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.
All four programs, naturally envisage a full reimbursement of tuition and living expenses.
The submission of email applications will begin on April 25, 2018 and will last for a month.
The International Education Center was founded in 2014 and has awarded more than 500 training scholarships during the period of 2014-17 for Georgian citizens willing to study abroad. Some of them have already studied abroad, returned to the country and continued to put their theoretical knowledge into the development of Georgia.
The aim of the Center is to prepare qualified personnel with skills and knowledge relevant to international standards, taking into account the priorities of the state development. Based on this, the Center gives an opportunity to citizens of Georgia to receive the best education abroad. The graduates of the offered programs return to their home country and continue their career in the relevant industry for up to three years.
Funding will be issued in accordance with the principles of fairness and transparency.
Competition participation procedure - In order to participate in the scholarship program, the applicants fill the electronic application. Afterwards, the International Commission of the Center takes decision on financing the applicant, due to the evaluation conduced on each applicant with a selected list of established criteria. Members of the Commission evaluate each application individually via an electronic system.
Informative meetings will be held at the International Education Center during the application period.
Additionally, the representatives of the International Education Center will hold meetings with the Regional Universities.
The event will be attended by the Executive Director of the Center - Nino Chelidze, Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli, Minister of Culture and Sports - Mikheil Giorgadze, and the representatives of the Embassies of France, USA and Hungary, as well as the members of the selection committee.