ტექნიკური დახმარება პროფესიული განათლების გაძლიერებისთვის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორმა ჯენერ ედელმანმა, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის პროექტის „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ ფარგლებში, ტექნიკური დახმარების შედეგების შემაჯამებელი კონფერენცია გახსნეს.
კონფერენციაზე „ტექნიკური დახმარება პროფესიული განათლების სექტორის გაძლიერებისთვის“ განიხილეს ის გაწეული სამუშაოები და ტექნიკური დახმარების კომპონენტი, რაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და მის სააგენტოებში 2015-2018 წლებში წინასწარ შეთანხმებული გეგმის მიხედვით წარმატებით განხორციელდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და მის სააგენტოებს (სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი და სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი) ტექნიკური დახმარება გაეწია შემდეგ კომპონენტებში:
• საჯარო-კერძო პარტნიორობის პოლიტიკის შემუშავების ხელშეწყობა პროფესიულ განათლებაში;
• პროფესიული განათლების ხარისხის და იმიჯის გაუმჯობესება;
• სწავლა სიცოცხლის მანძილზე და ზრდასრულთა სწავლების შესაძლებლობების გაძლიერების მხარდაჭერა.
პროექტის „პროფესიული განთლება ეკონომიკის გაძლიერებისთვის“ ტექნიკური დახმარების კომპონენტის მთავარი მიზანი ქვეყანაში დასაქმების ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი პროფესიული განათლების სისტემის განვითარებაა.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Ketevan Natriashvili, Executive Director of Millennium Challenge Fund - Magda Maghradze and the Director of the Millennium Challenge Corporation Georgia - Jener Edelman, conducted a summary conference on the technical assistance for the Millennium Challenge project - Professional Education for Economic Development.
During the conference, the sides discussed the scope of work of the technical assistance component, which the Ministry of Education and Science of Georgia has successfully implemented together with its agencies, based on the 2015-2018 preliminary agreement.
The Ministry of Education and Science of Georgia and its agencies (National Center for Educational Quality Enhancement and National Center for Teacher Professional Development) provided technical assistance to the following components:
• Support of public-private partnership policy in vocational education;
• Improving the quality and image of vocational education;
• Supporting the adult learning opportunities.
The main goal of the technical support component of the project Professional Education for Economic Development is to develop vocational education system which is in full compliance with the employment market requirements.