მინისტრმა პროფესიული განათლების საკითხები შვეიცარიის დელეგაციასთან განიხილა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, განვითარებისა და თანამშრომლობის შვეიცარიის სააგენტოს გენერალურ დირექტორს, მანუელ ზაგერს, სააგენტოს ევრაზიის განყოფილების უფროსს, კლაუდიო ტონიოლას, შვეიცარიის ელჩს საქართველოში, ლუკას ბელინგერს, შვეიცარიის თანამშრომლობის სამსახურის დირექტორს სამხრეთ კავკასიაში, ოლივიერ ბიურკსა და შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის ეკონომიკური განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელს საქართველოში, ბექა თაგაურს შეხვდა. შეხვედრაზე განხილული იქნა განათლების სფეროში მიმდინარე სიახლეები და პროფესიული განათლების მზარდი როლი ამ პროცესში.
მხარეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს მოსაზრებები იმასთან დაკავშირებით, თუ რა საშუალებებით შეიძლება პროფესიული განათლება მოერგოს კერძო სექტორის საჭიროებებს, რაც ხელს შეუწყობს ახალგაზრდებს შორის უმუშევრობის შემცირებას და მათი შემოსავლების ზრდას.
შვეიცარია 2012 წლიდან მჭიდროდ თანამშრომლობს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან პროფესიული განათლების განვითარების კუთხით და წარმატებით უზიარებს ქართულ მხარეს გამოცდილებას ამ სფეროში.

The Minister discussed vocational education issues with the Swiss delegation
Mikheil Chkhenkeli – the minister of Education and Science of Georgia, held a meeting with the director of Swiss Agency for Development and Cooperation – Manuel Zager, the head of Eurasia Division of the Agency – Claudio Toniola, Ambassador of Switzerland to Georgia – Lucas Bellinger, director of Swiss Cooperation in South Caucasus – Olivier Burke, and the head of Swiss Economic Development Program in Georgia – Beka Tagauri. The meeting focused on the ongoing changes in the education sector and the growing role of vocational education in this process.
The parties shared their views on the ways in which vocational education can fit the needs of the private sector, thus contributing to the reduction of unemployment amongst young people and increasing their income.
Switzerland has been working closely with the Ministry of Education and Science of Georgia in the field of vocational education.