შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით კონფერენცია გაიმართა თემაზე „სახელმწიფო და საერთაშორისო შეფასება: სასკოლო განათლების ძირითადი გამოწვევები“.
კონფერენციის მიზანი იყო სწავლა-სწავლებაში არსებული პოზიტიური ტენდენციებისა თუ გამოწვევების შესახებ საზოგადოებისა და განათლების პოლიტიკის განმსაზღვრელთა ინფორმირება. კონფერენციაზე, საერთაშორისო და სახელმწიფო შეფასების შედეგებზე დაყრდნობით, შემდეგი საკითხები განიხილეს: როგორია 9-10 წლის მოზარდთა წიგნიერების დონე და მიღწევების დინამიკა 2006-2016 წლებში, როგორ ახერხებენ მოსწავლეები ინტერნეტში მოცემული ინფორმაციის გაგებას და გააზრებას, რა ცოდნასა და რა შედეგს აღწევენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები ქართული ენის შესწავლაში, როგორია მათი მიღწევები სხვა საგნებში.
კონფერენციის ფარგლებში გაანალიზდა საგანმანათლებლო სისტემაში არსებული პოლიტიკისა და პრაქტიკის გავლენა მოსწავლეთა მიღწევებზე. კონფერენციაზე წარმოდგენილი იქნა სახელმწიფო და საერთაშორისო შეფასებების შედეგები მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში, ქართული, როგორც მეორე ენისა და წიგნიერების მიმართულებით.
კონფერენცია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოსა“ (MCA) და „ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის“ (MCC) ფინანსური მხარდაჭერით ჩატარდა.
სასკოლო განათლებაში არსებული ვითარების შესაფასებლად ქვეყნები სახელმწიფო და საერთაშორისო კვლევების შედეგებს იყენებენ. სახელმწიფო შეფასება ეროვნული მასშტაბით არსებული სურათის შესწავლაზეა ორიენტირებული, ხოლო საერთაშორისო კვლევები ქვეყნის შედეგების გლობალურ კონტექსტში შეფასების საშუალებას გვაძლევს. საერთაშორისო და სახელმწიფო შეფასებები საქართველოში რეგულარულად ტარდება და მათ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს.

State and International Assessment: Main Challenges of School Education"
The conference organized by the National Assessment and Examinations Center was held on the topic of "State and International Assessment: Main Challenges in School Education".
The aim of the conference was to inform the public and the education policy stakeholders about the positive tendencies or the challenges in the educational process. Based on the results, the following issues were discussed during the conference: a) What is the level of literacy and advancement of 9-10 year olds between the years of 2006-2016, b) how students learn and understand the information on the Internet, c) what results to ethnic minority representatives achieve by learning the Georgian language and what are their achievements in other subjects.
Within the conference framework, the impact of the existing policy and practices were analyzed based on the student achievements. Moreover, the results of the national and international assessments in Mathematics and Natural sciences were presented.
The conference was held with the financial support of the Ministry of Education and Science of Georgia, Millennium Challenge Account Georgia, and Millennium Challenge Corporation.
Countries use the state and international assessment results to analyze the current situation in school education. The state assessment is oriented on the study of the national image, whereas the international study allows to assess the results through the global perspective. Those kind of studies are regularly conducted in Georgia and are implemented by the National Assessment and Examination Center.