„ევროპის დღეები 2018“-ის ფარგლებში, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში, სემინარი: „მასწავლებელი-მეგზური ევროპისკენ“ გაიხსნა. სემინარის მუშაობაში რეგიონებიდან და დედაქალაქიდან 100-მდე მასწავლებელი მონაწილეობს, მათ შორის, მასწავლებლები ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული რეგიონებიდან და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარე სოფლებიდან. მონაწილეები ორი დღის განმავლობაში საქართველოსა და ევროკავშირის ურთიერთობებზე, ევროინტეგრაციის პროცესსა და ევროპულ ღირებულებებზე მიიღებენ ინფორმაციას.
სემინარი გახსნეს და მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს ვიცე-პრემიერმა, საგარეო საქმეთა მინისტრმა მიხეილ ჯანელიძემ და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა. მონაწილეებს ასევე მიესალმნენ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორი ნინო ბოლქვაძე, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი, ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის წარმომადგენლობის დირექტორი ფელიქს ფეტი და ესტონეთის ელჩი საქართველოში კაი კაარელსონი.
პროექტი „საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ“ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებითა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის მხარდაჭერით მეხუთე წელია ხორციელდება. პროექტი პედაგოგების მიერ, მთელი წლის განმავლობაში, ევროპული ღირებულებების პოპულარიზაციის მიზნით, სხვადასხვა აქტივობის განხორციელებას ითვალისწინებს. სემინარის გახსნაზე, საუკეთესო პროექტების ავტორი მასწავლებლების დაჯილდოების ცერემონიაც გაიმართა. გამარჯვებულები თვის ბოლოს, ერთკვირიანი სასწავლო ვიზიტით, „აღმოსავლეთ პარტნიორობის ესტონური ცენტრის“ მხარდაჭერით ესტონეთში გაემგზავრებიან.
„ევროპის დღეები 2018“ 5 მაისს დაიწყო 22 მაისამდე გაგრძელდება. ღონისძიებები სსიპ-ის „საინფორმაციო ცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ“ და საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ევროკავშირის წარმომადგენლობასთან ორგანიზებით, წელს მეექვსედ იმართება. ევროპის დღეების მიზანი ევროკავშირისა და საქართველოს ურთიერთობების, მიმდინარე ინტეგრაციის პროცესის შესახებ საქართველოს მოქალაქეების ინფორმირება და სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფების ჩართულობის გაზრდაა.

The seminar "Teacher – a Guide to Europe" is in-process
Within the scope of the "Europe Day 2018", the National Center for Teacher Professional Development opened a seminar - "Teacher-a guide to Europe". About 100 teachers from the regions of Georgia and its capital are involved in the seminar, including teachers from ethnic minorities and villages located along the occupation line. Participants of the seminar will receive information regarding the Georgia and EU relations within two days, in conjunction with the European integration process and European core values.
The Vice Prime Minister, the Minister of Foreign Affairs – Mikheil Janelidze and the Minister of Education and Science of Georgia – Mikheil Chkhenkeli opened the seminar. Participants were also welcomed by Nino Bolkvadze - Director of Information Center on NATO and European Union, Director of National Center for Teacher Professional Development - Giorgi Machabeli, and other representatives of international organizations.
The project "Information Center on NATO and EU" is organized by the National Center for Teacher Professional Development and is supported by the Friedrich Ebert Foundation for the fifth year in a row. The project envisages various activities for teachers throughout the year in order to popularize European core values. At the opening of the seminar, the author of the best projects was awarded with the teacher’s award ceremony. The winners will leave for Estonia towards the end of the month with the support of the Eastern Partnership Estonian Center.
Europe Day 2018 begins on May 5 until May 22. The goal of the Europe day is to inform the citizens of Georgia regarding the EU and Georgian relations, the ongoing integration process and to increase the involvement of various target groups.