ნიჭიერ ახალგაზრდებს საზღვარგარეთ უფასოდ სწავლის შესაძლებლობა ეძლევათ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მსოფლიოს წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში სამაგისტრო პროგრამებში სწავლების გაგრძელების მსურველებისთვის  კონკურსი გამოაცხადა.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ საქართველოს მოქალაქეებს 40 წლამდე, რომლებსაც აქვთ ბაკალავრის ხარისხი და  სამინისტროს საიტზე ჩამოთვლილი საზღვარგარეთის უმაღლესი სასწავლებლების სამაგისტრო პროგრამებზე უკვე ჩარიცხულნი არიან. კონკურსი 31 მაისამდე გაგრძელდება. კონკურსში გამარჯვებულების საზღვარგარეთ სწავლებას განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო დააფინანსებს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ზრუნავს მომავალი თაობისთვის განათლების ხელმისაწვდომობაზე. მიუხედავად სოციალური სტატუსისა, ყველა ნიჭიერ ახალგაზრდას უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა სწავლა მსოფლიოს ისეთ წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში გააგრძელოს, როგორიცაა  ოქსფორდი, კემბრიჯი, სორბონა და სხვა.
,,საქართველოს მომავალი სწორედ განათლებულ მომავალ თაობაშია და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ ყველა სოციალური სტატუსის მქონე ნიჭიერი ახალგაზრდებისთის საზღვარგარეთ სწავლება ხელმისაწვდომი გავხადოთ’’- აღნიშნა დიმიტრი შაშკინმა.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველებმა რეგისტრაცია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ვებ-გვერდზე mes.gov.ge-ზე  სპეციალურად გამოყოფილ გრაფაში ,,სამაგისტრო პროგრამები უცხოეთში’’ უნდა გაირაონ. ვებ-გვერდზე მსურველები ასევე მოიპოვებენ კონკურსის შესახებ სრულყოფილ ინფორმაციას და იმ უმაღლესი სასწავლებლების ჩამონათვალს, სადაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მათ სწავლებას დააფინანსებს.

Talented Youngsters Have an Opportunity to Study Abroad Free of Charge
Ministry of Education and Science announced a competition for scholarships on Master’s programs at leading higher educational institutions of the world.
Georgian citizens under 40, who have Bachelor’s degree and are already enrolled in higher educational institutions that are listed on the web-site of the Ministry can participate in the competition. Competition will last until May, 31. The Ministry will finance studying of the winner abroad.
The Ministry of Education and Science supports the youngsters to receive education. Every talented youth regardless their social status should have an opportunity to study at such leading higher educational institutions of the world as University of Oxford, University of Cambridge, Sorbonne University and etc.
“Future of Georgia’s is in hands of educated generation. We do our best in order to make studying abroad available for every talented youngster regardless their social status” – noted Dimitri Shashkini.
Willing candidates should apply on the web-site www.mes.gov.ge in highlighted column Master’s Programs Abroad. Visitors of the web-site can also find full information about the competition and the list of higher educational institutions, where studying will be funded by the Ministry.