სასკოლო სახელმძღვანელოების გამარტივებული წესით შესყიდვასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო განმარტავს, რომ საზოგადოების მაქსიმალური ჩართულობის მიზნით, სამინისტრო სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესს აწარმოებს გამჭვირვალედ, ღიად და საჯაროდ. შედეგად, ახალ სასწავლო წელს, I-VI კლასის მოსწავლეები, ყველა პარამეტრით გაუმჯობესებული სახელმძღვანელობით ისწავლიან.
გრიფირების პროცესს სამინისტრო 2017 წლიდან ახორციელებს. მასში ჩართულია 180 შემფასებელი, რომლებიც შემოსულ პაკეტებს 60-მდე კრიტერიუმის მიხედვით აფასებს.
გრიფირების პროცესის პირველივე დღიდან, სამინისტრომ არაერთხელ განაცხადა, რომ სახელმძღვანელობის შერჩევა მოხდება კონკურსის წესით, ფასის და ხარისხის შეწონვის პრინციპით, სადაც განმსაზღვრელი როლი ხარისხს და არა ფასს ენიჭება.
გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოში მოქმედი შესყიდვების კანონმდებლობაში არ არსებობს მრავალკომპონენტიანი, მრავალეტაპიანი შესყიდვების პროცედურა, სადაც შეიძლება ერთზე მეტი გამარჯვებული გამოვლინდეს, სამინისტროს მიერ ზედმიწევნით შესწავლილი იქნა საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა, რომლის საფუძველზეც, სახელმძღვანელოების შესაძენად შეირჩა მსოფლიო ბანკის სანიმუშო სატენდერო რეკომენდაციები ,,Request for Bids Textbooks and Reading Materials'' (2017 წლის ოქტომბრის რედაქციით).
შესაბამისად, მიმდინარე წლის 4 მაისს, სამინისტრომ მიმართა შესყიდვების სააგენტოს შესყიდვების შესახებ კანონის 10-ე პირველი მუხლის მე-3 პუნქტის დ) ქვეპუნქტით გათვალისწინებული შესყიდვის განხორციელებაზე, რაც გულისხმობს არა ერთ პირთან მოლაპარაკებით შესყიდვას, არამედ ორიენტირებულია პროცესის დადგენილ ვადებში ჩატარებაზე.
რაც შეეხება სატენდერო მოდელს, მისი გაცნობა გრიფირების პროცესის მონაწილეებისთვის ჯერ კიდევ 2017 წელს, გრიფირების წესის დამტკიცების პარალელურად მოხდა.

Regarding the facilitated acquisition of the public school textbooks, the Ministry of Education and Science of Georgia clarifies, that due to a high participation effort from the society, the approval process is held transparently in a public mode. As a result, starting from the new academic year, the students of I-VI grade will start their learning process with improved textbooks.
The Ministry of Education and Science have implemented the approval process since 2017. It includes 180 inspectors, who evaluate the incoming textbook packages according to 60 established criteria.
From the very first day of the textbook approval process, the Ministry has repeatedly stated that the selection of books will be based on competition, principle of price and quality, where the defining role is quality and not the price.
Given the fact, that the current procurement legislation in Georgia does not oversee the multicomponent, multistage procurement procedure, where more than one winner can be announced, the Ministry thoroughly studied the best international practice. Additionally, the procurement procedure will now be based on the sample tender recommended by the World Bank - Request for Bids Textbooks and Reading Materials (2017 edition).
Consequently, on 4 May, 2018 the Ministry addressed the National Procurement agency, to finalize the acquisition, according to the Article 10 of the Georgian legislation.
The tender model was introduced in 2017 for all the interested parties, parallel to endorsing the textbook approval procedure.