ალექსანდრე თევზაძე ესტონეთის დელეგაციას შეხვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე თევზაძემ, ესტონეთის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლებთან და ესტონეთის სახელმწიფო და კერძო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა, რომელზეც საქართველოსა და ესტონეთის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის შესაძლებლობები და პერსპექტივები განიხილეს.
მხარეებმა ისაუბრეს უმაღლესი განათლების დაფინანსების სისტემის რეფორმის ესტონურ გამოცდილებაზე, კერძო და სახელმწიფო უნივერსტეტების სტრატეგიული განვითარების გზებზე, უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმებზე და ინტერნაციონალიზაციის წახალისების გზებზე.
აღსანიშნავია, რომ ესტონეთის უმაღლესი განათლების დაფინანსების მოდელი 2013 წლიდან შეიცვალა, როდესაც სახელმწიფო უნივერსტეტებმა მიიღეს საბაზო დაფინანსება.

Alexander Tevzadze met with Estonian delegation
The deputy Minister of Education and Science -Alexander Tevzadze, held a working meeting with the representatives of the Estonian state and private higher education representatives, where the sides discussed future cooperation opportunities.
The sides also discussed the Estonian experience of reforming the higher education system, and the ways to strategically develop private and state universities, increase the higher education quality assurance and encourage internationalization.
It should be noted that the higher education funding model of Estonia has been changed since 2013 when the state universities received basic funding.