სამუშაოზე დაფუძნებული პროფესიული განათლების მასშტაბები გაიზრდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ქეთევან ნატრიაშვილმა, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს, გერმანიის საელჩოს, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ორგანიზაციისა (GIZ) და განვითარების ბანკის (KFW) წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. მხარეებმა, საქართველოში პროფესიული განათლების სისტემის მოდერნიზების საკითხები და სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები განიხილეს.
დუალური პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების დანერგვისა და განხორციელების ეტაპზე, საქართველოს სხვადასხვა პროექტებით, დახმარებას უწევს გერმანიის მთავრობა, კერძოდ, GIZ-ის მიერ დაგეგმილია სამუშაოზე დაფუძნებული-დუალური განათლების მასშტაბების ზრდა შემდეგი მიმართულებებით: მშენებლობა, ინფორმაციის ტექნოლოგიები, საფინანსო სერვისები და სატრანსპორტო სექტორი. ტექნიკური დახმარების ფარგლებში, ასევე იგეგმება საგანმანათლებლო კოლეჯებისა და კერძო სექტორის თანამშრომლობითი ქსელის გაფართოება, რათა გაძლიერდეს სისტემაში დამსაქმებელთა ჩართვის ინტერესი, გაუმჯობესდეს სწავლების ხარისხი და სისტემა გახდეს უფრო მეტად მორგებული შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე.
ასევე, განვითარების ბანკთან (KFW) ფინანსური თანამშრომლობის ფარგლებში, იგეგმება ინფრასტრუქტურული ინვესტიციების განხორციელება, რომელიც მიზნად ისახავს პროფესიული განათლების მიმწოდებელი ცენტრების მოდერნიზებას და სასწავლო გარემოს გაუმჯობესებას.

The scale of work-based vocational education will increase
The First Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Ketevan Natriashvili held a working meeting with representatives of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development, German Embassy, ​​German International Cooperation Organization (GIZ) and the Development Bank (KFW). The sides discussed the issues regarding the modernization of the vocational education system in Georgia and talked about the prospects of further enhancing the existing cooperation.
In the course of introducing and implementing the dual vocational education programs, various projects of such nature are extensively supported by the German government. Namely, the upcoming project organized by the GIZ, plans to increase the scale of work-based dual education within the following fields: construction, IT, financial services and transportation. Additionally, apart the technical assistance, it is also planned to expand the network of educational colleges cooperating with the potential employers, thus improving the quality of education and making the labor market requirements more flexible.
Furthermore, within the scope of a financial cooperation with the German Development Bank (KFW), it is also planned to implement infrastructural investments at modernization of vocational education centers and improving the overall learning environment.