მიხეილ ჩხენკელმა ლიეტუვას რესპუბლიკის პრეზიდენტ დალია გრიბაუსკაიტესთან ერთად ლიეტუვური ენის, კულტურისა და განათლების შემსწავლელი ცენტრის ახალი შენობა გახსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, ლიეტუვას რესპუბლიკის პრეზიდენტ დალია გრიბაუსკაიტესთან და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორ არჩილ ფრანგიშვილთან ერთად ლიეტუვური ენის, კულტურისა და განათლების შემსწავლელი ცენტრის ახალი შენობა გახსნა.
ღონისძიების ფარგლებში, ასევე, გაიხსნა ლიეტუვას ნაციონალური მუზეუმის მიერ მომზადებული გამოფენა, რომელიც საქართველოს დამოუკიდებლობის 100 წლის იუბილეს მიეძღვნა.
მიხეილ ჩხენკელმა ლიეტუვას რესპუბლიკის პრეზიდენტ დალია გრიბაუსკაიტეს კიდევ ერთხელ მიულოცა დამოუკიდებლობის ასი წლის იუბილე, რომელიც ლიეტუვამ 16 თებერვალს იზეიმა და აღნიშნა, რომ საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის ასი წლისთავზე საქართველოში მისი სტუმრობა დიდი პატივია.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა ლიეტუვასა და საქართველოს ხანგრძლივ, მეგობრულ და პარტნიორულ ურთიერთობებს. ქვეყნებმა, რომლებმაც ერთად გამოიარეს საბჭოთა ავტორიტარიზმის დრამატული ათწლეულები და იმ ურთულეს პერიოდში ქართველებსა და ლიეტუველებს თავისუფლებისკენ სწრაფვა და მომავალის საერთო ხედვა აერთიანებდა.
ლიეტუვური ენისა და კულტურის ცენტრი 2012 წელს დაარსდა. ცენტრი ყველა დაინტერესებულ სტუდენტს შესაძლებლობას აძლევს, სრულიად უფასოდ დაეუფლონ ლიეტუვურ ენას, გაეცნონ ლიეტუვურ კულტურას და მონაწილეობა მიიღონ გაცვლით პროგრამებში. სალექციო კურსს ლიეტუვუდან სპეციალურად მოწვეული პროფესორი, ვიდას კავალიაუსკასი, ხელმძღვანელობს.

Mikheil Chkhenkeli together with President of the Republic of Lithuania - Dalia Grybauskaite opened a new building for the Center of Lithuanian Literature, Culture and Education
The Minister of Education and Science of Georgia – Mikheil Chkhenkeli, together with the President of the Republic of Lithuania - Dalia Grybauskaite and the rector of Georgian Technical University – Archil Prangishvili, opened a new building for the Center of Lithuanian Literature, Culture and Education.
Within the scope of the event, an exhibition was also opened, organized by the Lithuanian National Museum solely dedicated to the 100th anniversary of Georgia’s Independence.
Mikheil Chkhenkeli once again congratulated President of the Republic of Lithuania - Dalía Grybauskaite with the 100th anniversary of independence of Lithuania, celebrated on February 16 and noted that her visit to Georgia on its independence day is of great honor.
The Minister underlined the long-term, friendly and partner relations of Lithuania and Georgia. The countries have drawn together under dramatic decades of Soviet authoritarianism; and in the hardest of times, the people of Georgia and Lithuania have strived for freedom, whilst sharing the common vision of the sustainable and healthy future.
The Center of Lithuanian language and culture opened in 2012. The center allows all interested individuals, to master the Lithuanian language free of charge, get acquainted with the Lithuanian culture and participate in several exchange programs. Professor – Vidas Cavaliasus is leading the lecture courses at the center, specially invited from the Republic of Lithuania.