საქართველოში ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტების ერთობლივი პროექტი ამოქმედდება
საქართველოს პრემიერ მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, მთავრობის წევრებთან ერთად, ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის პროექტის შესახებ საქართველოსა და საფრანგეთის მთავრობებს შორის გაფორმებული მემორანდუმის ხელმოწერის ცერემონიალს დაესწრო. საქართველოს მთავრობის მხრიდან, მემორანდუმს ხელი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, ხოლო საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობის მხრიდან, საფრანგეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჟან-ივ ლე დრიანმა მოაწერა.
ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის ერთობლივი პროექტი საფრანგეთისა და საქართველოს უნივერსიტეტებს შორის ინსტიტუციურ თანამშრომლობას ითვალისწინებს, რაც თავის მხრივ, ფრანგული და ქართული უნივერსიტეტების მიერ ერთობლივი პროგრამების შემუშავებას და საქართველოში ფრანგული დიპლომის გაცემას გულისხმობს.
ხელშეკრულების თანახმად, ფრანგული მხარე, კვალიფიციური ექსპერტების ხარჯებისა და ფრანგი აკადემიური პერსონალის მოსამზადებელი მისიების ანაზღაურებაზე, საქართველო კი, პროგრამაში ჩართული სტუდენტისთვის, დამატებითი სახელმწიფო გრანტების გამოყოფაზე იზრუნებს.

A joint project of French-Georgian universities will be launched in Georgia
The Prime Minister of Georgia - Giorgi Kvirikashvili, together with the members of the Georgian Government, attended the signing ceremony of the Memorandum of cooperation signed between the French and Georgian universities. Mikheil Chkhenkeli – the Minister of Education and Science of Georgia, and Jean-Yves Le Drian – The Minister of Foreign Affairs and International Development of France signed the memorandum.
The joint project of the French-Georgian University envisages institutional cooperation between the universities of France and Georgia, which, in turn, promotes the development of joint and exchange programs by French and Georgian universities.
According to the agreement, the French side will compensate the expenses related to the provision of qualified experts and French academic personnel preparatory missions, whereas Georgia will cover the compensation of the additional state grants for the students involved in the program.