საქართველო და დიდი ბრიტანეთი განათლებისა და მეცნიერების კუთხით მჭიდროდ ითანამშრომლებენ
საფრანგეთში ოფიციალური ვიზიტით მყოფი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, დიდი ბრიტანეთის უმაღლესი განათლების, მეცნიერების, კვლევისა და ინოვაციის მინისტრს, სემ ჯიმას, შეხვდა და მათ თანამშრომლობის გაღრმავებასა და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებებზე და ახლო მომავალში გაცვლითი პროგრამების შემუშავებაზე. როგორც ქართველ, ასევე, ბრიტანელ სტუდენტებსა და პროფესორ-მასწავლებლებს შესაძლებლობა ექნებათ, ისარგებლონ საერთაშორისო პროგრამებით, რაც მინისტრების აზრით, ხელს შეუწყობს ქვეყნებს შორის აკადემიური კავშირების გაღრმავებას.
ბრიტანელმა კოლეგამ მნიშვნელოვნად და საინტერესოდ შეაფასა პროფესიული განათლების კუთხით საქართველოში განხორციელებული პროექტები, მათ შორის, საუნივერსიტეტო სივრცეში კოლეჯების დაფუძნება. მისი აზრით, მსგავსი მიდგომა ცალსხად შეუწყობს ხელს, ერთი მხრივ, პროფესიული განათლების პოპულარიზაციას, მეორე მხრივ, სწავლის ხარისხის ამაღლებას.
მიხეილ ჩხენკელთან შეხვედრაზე ბრიტანელმა კოლეგამ აღნიშნა, რომ პროფესიული განათლების პოპულარიზაციის, კერძოდ, სტუდენტთა პროფესიული განათლებით დაინტერესების პრობლემა დიდ ბრიტანეთშიც არსებობს, რაშიც პოზიტიურ როლს დამსაქმებელთა აქტიურობა თამაშობს.
შეხვედრის დასასრულს მინისტრებმა განათლების ყველა დონეზე და მეცნიერების სფეროში ერთობლივი პროექტების განხორციელებაზე იმსჯელეს. მიხეილ ჩხენკელმა ბრიტანელი კოლეგა, სემ ჯიმა, საქართველოში სტუმრად მოიწვია.

Georgia and Great Britain will cooperate closely in terms of education and science
During the meeting, a special emphasis was put on higher and vocational education, in conjunction with discussing the development of exchange programs in the coming future. Georgian and British students and professors will have the opportunity to benefit from the international programs that will facilitate the strengthening of academic relations between the two countries.
The British counterpart has positively evaluated the projects implemented in Georgia in the vocational education over the past years, including the establishment of colleges on the university premises. According to him, such an approach will facilitate the promotion of vocational education on the one hand, and enhance quality of education on the other.
Furthermore, during the meeting with Mikheil Chkhenkeli, the British colleague noted that there is also a problem of popularization of vocational education, particularly amongst the British students. The inclusion of employers plays a major positive role in the process.
Towards the end of the meeting, the Ministers discussed all aspects of education and implementation of joint projects in the fields of science. Mikheil Chkhenkeli invited his British counterpart - Sam Gyimah to visit Georgia.