ინკლუზიური განათლების თემაზე საქართველოში აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონული კონფერენცია იმართება
საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტროსა და საერთაშორისო ორგანიზაცია „გადავარჩინოთ ბავშვები“ (Save the Children) ორგანიზებით, აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონული კონფერენცია გაიმართა თემაზე „ინკლუზიური განათლების სისტემის განვითარება“. მნიშვნელოვანია, რომ მსგავსი კონფერენციის თბილისში ჩატარება საქართველოში ინკლუზიური განათლების განვითარების მაღალმა დონემ განაპირობა. მონაწილეებმა, საქართველო სწორედ იმიტომ აირჩიეს, რომ ქართულ გამოცდილებას ადგილზე გაცნობოდნენ.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი იქნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ შემუშავებული ინკლუზიური განათლების მოდელი, მიმდინარე პროექტები, „ინკლუზიური განათლების განვითარების 2018-2021“ სტრატეგია და პრიორიტეტები. აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების წარმომადგენლებმა კი, აუდიტორიას თავის მხრივ, ინკლუზიური განათლების საკუთარი მოდელები, სისტემის სუსტი და ძლიერი მხარეები გააცნეს.
კონფერენციის მხარდამჭერი საერთაშორისო ორგანიზაციის ”გადავარჩინოთ ბავშვები” (Save the Children) საქართველოსთან თანამშრომლობა 1993 წელს დაიწყო და 25 წელია საქართველოს მთავრობასა და სამოქალაქო საზოგადოებასთან პარტნიორობით, წარმატებით ახორციელებს ბავშვთა დაცვის, ფორმალური და არაფორმალური განათლების, სოციალური და ეკონომიკური განვითარების და საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების პროექტებს. ორგანიზაციის მიზანია ხელი შეუწყოს ისეთი საზოგადოების ფორმირებას, სადაც ყველა ბავშვს აქვს გადარჩენის, ზრუნვის, განათლების, ჯანდაცვისა და საზოგადოებაში ინტეგრაციის უფლება.

Eastern European Regional Conference is held in Georgia regarding the inclusive education
The Ministry of Education and Science of Georgia in collaboration with Save the Children International Organization - organized a regional conference regarding the development of Inclusive Education Systems. The high level of inclusive education practiced in Georgia over the last few years, has led to the decision of holding such conference in Tbilisi for the first time. The organizers chose Georgia; with a specific reason to learn more about the Georgian experience.
The Ministry of Education and Science of Georgia presented the newly developed Inclusive Education Model, other current projects and the major strategy and priority plans for the development of inclusive education for 2018-2021. The representatives of Eastern European countries introduced their own models of inclusive education to the participants of the conference.
The cooperation with Save the Children - International organization began in 1993 and for 25 years, the organization remains as a successful government and civil society partner, effectively implementing child protection, formal and informal education, social and economic development reforms in Georgia. The aim of the organization is to promote the formation of a society where all children have the right to survival, care, education, health and social inclusion.