მიხეილ ჩხენკელმა და ისრაელის ინოვაციების ადმინისტრაციის ვიცე-პრეზიდენტმა სამომავლო თანამშრომლობაზე იმსჯელეს
30.05.2018
ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში ისრაელში მყოფი განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, ისრაელის ინოვაციების ადმინისტრაციის ვიცე-პრეზიდენტს, დანი ბირანს, შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ქვეყნებს შორის ერთობლივი კვლევების წარმოების შესაძლებლობაზე იმსჯელეს, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოსა და ისრაელს შორის კვლევით სფეროში მჭიდრო თანამშრომლობას.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოში მეცნიერებასა და კვლევას კიდევ უფრო დიდი ყურადღება მიექცევა, რაშიც დიდ როლს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი შეასრულებს. ქვეყნებს შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის ხელშეწყობა მეცნიერებისა და მკვლევარებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. ამ მიმართულებით კი, საქართველოსა და ისრაელს შორის პოზიტიური ნაბიჯები უკვე გადაიდგა.
ორი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობის მიზნით მიხეილ ჩხენკელი და ბანი ბირანი შეთანხმდნენ, დაიწყოს მუშაობა ორ ქვეყანას შორის ხელშეკრულების გაფორმებაზე, რაც შესაძლებელს გახდის ერთობლივი კვლევების წარმოებას. ამ პროცესში კი აქტიურად ჩაერთვება საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო.

Mikheil Chkhenkeli and Vice President of Israel's Innovations Administration discuss future prospects of cooperation
30.05.2018
The Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli whilst paying an official visit, held a meeting with the Vice-President of the Israel’s Innovation Administration - Dani Biran.
During the meeting, the sides discussed the possibility of conducting joint research projects, which will significantly enhance the existing cooperation between Georgia and Israel.
The Minister emphasized the fact, that science and research projects in Georgia will receive more awareness and recognition in the coming future, Rustaveli National Science Foundation playing a major role in this process. Promoting scientific cooperation between the two countries is vital for the development of a sustainable future, and that is why Georgia and Israel have already taken positive steps.
Furthermore, In order to promote the economic development of the two countries, Mikheil Chkhenkeli and Dani Biran reached an agreement – to imitate a scientific arrangement between the two countries that will enable joint research projects, in conjunction with conducting exchange programs for the scientists. Georgian Innovations and Technologies Agency will be actively involved in this process.