მიხეილ ჩხენკელი აიოვას (აშშ) სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორს შეხვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი აიოვას (აშშ) სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგროინჟინერიისა და ბიოტექნოლოგიების დეპარტამენტის ხელმძღვანელს, პროფესორ სტივენ მაიკელსონსა და აიოვას (აშშ) უნივერსიტეტის ემერიტუს პროფესორს, პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორს, არდიტ მეინის შეხვდა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, არჩილ ფრანგიშვილი.
შეხვედრაზე დადებითად შეფასდა საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და აიოვას უნივერსიტეტს შორის არსებული 15 წლიანი თანამშრომლობა და ის მიღწევები, რომელთაც საინტერესო და სასარგებლო ინოვაციები დანერგეს ჩვენს უმაღლეს საგანმანათლებლო სისტემაში.
შეხვედრის დიდი ნაწილი სამომავლო გეგმების მიმოხილვას დაეთმო, რომელიც ძირითადად შეეხო პედაგოგთა პროფესიულ განვითარებას და ამ მიზნით, ამერიკაში ცნობილი მოდელის „სწავლასა და სწავლებაში დახელოვნების ცენტრების“ შექმნას საქართველოს უნივერსიტეტებში.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს უნივერსიტეტების ქოლგის ქვეშ პროფესიული კოლეჯების შექმნის საკითხი. ხაზი გაესვა ამ მიმართულებით ამერიკული კოლეჯების საინტერესო მოდელს და გამოითქვა მზაობა ამ თვალსაზრისით აქტიური თანამშრომლობისთვის.

Mikheil Chkhenkeli held a meeting with the Iowa State University (USA) Professor
Mikheil Chkhenkeli - the Minister of Education and Science of Georgia held an official meeting with the Professor Stephen Michaelson – the Head of Agro Engineering and Biotechnology Department and the Emeritus Professor of Political Sciences – Ardit Mein PhD, of Iowa State University (USA). The Rector of Georgian Technical University – Mr. Archil Prangishvili also attended the meeting.
During the meeting, the sides positively evaluated the 15 years-long cooperation between the Georgian Technical University and the State University of Iowa. Moreover, the parties discussed the achievements in the higher education system in conjunction with various innovations implemented throughout the process.
A large part of the meeting was dedicated to reviewing plans that mainly addressed the professional development of teachers. Additionally, it is planned to adapt a well-known US model -"Learning and Teaching Skills Centers" to the Georgian Universities.
Furthermore, the meeting also discussed the issue of establishing vocational colleges under the umbrella of existing Georgian universities. The American side emphasized the model implemented in the United States and expressed readiness for an active cooperation in this regard.