ქართველი მოსწავლეები იულიხის კვლევითი ცენტრის ექსპერიმენტულ ლაბორატორიაში (JuLab) STEM-ის მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებას შეძლებენ
05.06.2018
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, ხელი მოაწერა იულიხის კვლევით ცენტრთან თანამშრომლობის ხელშეკრულებას, რომლის თანახმად, ქართველი მოსწავლეები იულიხის კვლევითი ცენტრის ექსპერიმენტულ ლაბორატორიაში (JuLab) წასვლასა და STEM-ის მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებას შეძლებენ.
ორმხრივი ხელშეკრულება ქართველი მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისთვის უნიკალური შესაძლებლობაა, უმაღლესი დონის კვლევით ლაბორატორიას ესტუმრონ და, ერთი მხრივ, მატერიალურ-ტექნიკური თანამედროვე ბაზები გამოიყენონ, ხოლო, მეორე მხრივ, სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩასულ თანატოლებთან და პედაგოგებთან კავშირები დაამყარონ.
ექსპერიმენტული ლაბორატორია (JuLab) იულიხის კვლევით ცენტრში 2005 წელს დაარსდა და მას შემდეგ ცენტრს სკოლის მოსწავლეები მთელი მსოფლიოდან სტუმრობენ. მოზარდებისთვის ცენტრი საუკეთესო შესაძლებლობაა მეცნიერებისადმი ინტერესის გაღვივებისთვის. ამასთან, ლაბორატორია წარმოადგენს საუკეთესო საფუძველს, რომ სხვადასხვა პროგრამისა და პროექტების საშუალებით სამეცნიერო საქმიანობაში ბავშვები სკოლის ასაკიდან ჩაერთონ. აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეებისთვის განკუთვნილი ლაბორატორიული სამუშაოების პარალელურად, ასევე, სკოლის მასწავლებლების გადამზადებაც JuLab-ში უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს.

Georgian students will be able to enhance their STEM knowledge at the experimental laboratory of Julich Research Center (JuLab)
05.06.2018
Mikheil Chkhenkeli - the Minister of Education and Science of Georgia signed a cooperation agreement with the Julich Research Center in Germany, according to which Georgian students will be able enroll at the Experimental Laboratory – JuLab, and enrich their STEM knowledge.
The bilateral agreement is a unique opportunity for Georgian students and teachers to visit the highest-level research laboratory in Europe, enhance their knowledge, and establish connections with their peers and colleagues from all over the world.
The experimental laboratory -JuLab established in 2005 at the Julich Research Center, has been receiving students from all over the world ever since. Additionally, the laboratory is the best ground, to engage children and school-age children in scientific activities, through various scientific-based programs and projects. It is noteworthy, that in conjunction with delivering laboratory works for the students, the center also provides solid retraining of teachers as well.