მიხეილ ჩხენკელი: „ახალი სასწავლო წლიდან ფუნდამენტური რეფორმები დაიწყება“
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა, მიხეილ ჩხენკელმა, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა გაერთიანებულ სხდომაზე განათლების სისტემის მთავარ მიზნებზე ისაუბრა.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა განაცხადა, რომ ზოგადი განათლების კუთხით უმთავრესი პრიორიტეტია მაღალი ხარისხის განათლებაზე საყოველთაო ხელმისაწვდომობა. განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდება თანამედროვეობის შესაბამის ცოდნაზე, რაშიც მოსწავლეებს ამ მიმართულებით დანერგილი ახალი პროგრამები დაეხმარება. მათ შორის აზროვნების განვითარებაზე ორიენტირებული პროექტი „ევრიკა“, რომლის ფარგლებში ახალი სასწავლო წლიდან, მთელი საქართველოს მასშტაბით, წამყვანი პროფესორები და მეცნიერები მოსწავლეებს დამატებით ონლაინ გაკვეთილებს ჩაუტარებენ და თავიანთი დარგების ხიბლზე მარტივი ენით მოუთხრობენ.
უკვე გაფორმდა ხელშეკრულება გერმანიის იულიხის კვლევითი ცენტრის ექსპერიმენტულ ლაბორატორიასთან, რომლის ფარგლებში ქართველი მოსწავლეები შეძლებენ, უნიკალურ ექსპერიმენტულ ლაბორატორიას ესტუმრონ და STEM-ის მიმართულებით ცოდნა გაიღრმავონ. „მაიკროსოფტის“ ხელმძღვანელობასთან მოლაპარაკებით სკოლებში სრულიად უსასყიდლოდ იქნება შესაძლებელი „მაიკროსოფტის“ საგანმანათლებლო პროგრამის „მაინქრაფტის საგანმანათლებლო ვერსიის“ დანერგვა, რომელიც ბავშვებს ფართო ასპარეზს უშლის. ამჟამად მიმდინარეობს პროგრამის გაქართულება და პილოტირების რეჟიმის გავლის შემდეგ იგი ყველა სკოლაში გავრცელდება.
მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა, რომ ახალი სასწავლო წლიდან ფუნდამენტური რეფორმები დაიწყება. დაწყებით საფეხურზე სკოლებში დაინერგება ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა და მოსწავლეები ახალი, ტექნიკურად და შინაარსობრივად გაუმჯობესებული სახელმძღვანელოებით ისწავლიან.
მინისტრის თქმით, პედაგოგებს ექნებათ შესაძლებლობა, უწყვეტად აიმაღლონ კვალიფიკაცია. ზაფხულის პერიოდში მათთვის ჩატარდება სპეციალური ტრენინგები, რომლებიც ფოკუსირებული იქნება პრაქტიკული უნარების განვითარებასა და თანამედროვე პედაგოგიურ მეთოდებზე. რაც შეეხება ინკლუზიურ განათლებას, უკვე მომზადებულია ცვლილებები, რომლის თანახმად, სპეციალურ მასწავლებლებს სექტემბრიდან მასწავლებლის სტატუსი ექნებათ.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა ასევე ზოგადი განათლების ეროვნულ მოდელში ფინური განათლების ელემენტების დანერგვას. ამ მიმართულებით სამინისტრო ფინელ კოლეგებთან მჭიდროდ თანამშრომლობს.

Mikheil Chkhenkeli: "Fundamental reforms will start from the new academic year"
The Acting Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli spoke about the main goals of the education system at the united session of Education, Science, Culture, Sports and Youth Affairs, Health Care and Social Issues.
During his address, Mikheil Chkhenkeli stated, that the major priority of general education is the universal access to high quality education. Special emphasis will be made on the modernization of knowledge, whilst newly developed programs will help students in this direction. Additionally, the project – Eureka. based on the development of critical thinking, will encompass Georgia in its entirety, with the participation of leading scholars and members of Academia, giving simplified lectures to the students.
The contract has already been signed with the German Research Center of Experimental Laboratory – Julich, where Georgian students will be able to visit the unique experimental laboratory and further enhance their STEM knowledge. Negotiations with the management of Microsoft is already underway, regarding the installation of Minecraft Educational course at Georgian schools. The program is currently being implemented and after passing the pilot mode, the final version will be distributed to all schools across Georgia.
Mikheil Chkhenkeli emphasized that fundamental reforms will start from the new academic year. At the primary level, new national curriculum will be implemented, where the students will be able to learn with the newly updated and improved textbooks.
According to the minister, teachers will be able to improve their qualification continuously. During the summer season, special trainings will be conducted for the development of practical and theoretical skills in compliance with the modern pedagogical methods. As for the inclusive education, changes have already been prepared, according to which, special teachers will now officially acquire the teachers certified status from September, 2018.
Furthermore, the Minister highlighted the introduction of Finnish education elements in the national education model in general education. The Ministry closely cooperates with the Finnish colleagues in this direction.