2018-2019 სასწავლო წლისთვის საქართველოში 23 ახალი სკოლა გაიხსნება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა, მიხეილ ჩხენკელმა, რომელმაც გაერთიანებული კომიტეტების სხდომაზე დეპუტატებს განათლების პრიორიტეტები გააცნო, სასკოლო ინფრასტრუქტურის მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოებზეც ისაუბრა.
მინისტრის თქმით, 2017 წლის სექტემბრიდან დღემდე 152 საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია განხორციელდა. შენდება 27 ახალი სკოლა, რომელთაგან 23 მათგანი 2018-2019 სასწავლო წლისთვის ექსპლუტაციაში შევა.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა ამ პროცესში ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის უმნიშვნელოვანეს როლს, რომლის მეორე კომპაქტის ფარგლებში 43 სკოლის შენობა რეაბილიტირდა. გარდა ამისა, ამ მიმართულებით აქტიურად არის ჩართული აზიის განვითარების ბანკიც. შეთანხმების თანახმად, ევროპის საბჭოს ბანკის სესხის ფარგლებში განხორციელდება 25 სკოლის რეაბილიტაცია, რომლის ფარგლებში უკვე დასრულდა 3 საჯარო სკოლის პროექტირება. ყველა საჯარო სკოლა აღჭურვილი იქნება გარე პერიმეტრის ვიდეოთვალთვალის სისტემით.

23 new schools will open in Georgia for the 2018-2019 academic year
Acting Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli, who introduced the priorities on the education system to the Members of Parliament at the United Committee Session, also spoke about the important updates in developing the school infrastructure.
According to the Minister, since September 2017, a total of 152 public schools have been renovated, 27 new schools have been constructed, out of which 23 will be totally operational by the 2018-2019 academic year.
The Minister emphasized the crucial role of the Millennium Challenge Account in this process, which has renovated 43 school buildings under the second compact. In addition, Asian Development Bank is actively involved in this regard. According to the agreement, 25 schools will be fully rehabilitated under the loan of the Council of Europe. All new public schools will be fully equipped with an external perimeter surveillance system.