რესურსცენტრებს ფსიქოლოგის შტატი დაემატებათ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა, მიხეილ ჩხენკელმა, გაერთიანებული კომიტეტების სხდომაზე დეპუტატებს უსაფრთხო სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფის მიზნით შემუშავებული ცვლილებები გააცნო.
მინისტრის თქმით, უკვე შემუშავებულია უსაფრთხო სკოლის სტრატეგიის ახალი დოკუმენტი, რომელიც ძალადობისა და ბულინგის პრევენციის მიმართულებით არაერთ საგანმანათლებლო და ცნობიერების ამაღლებაზე ორიენტირებულ აქტივობებს მოიცავს. ამასთან, მთელი რიგი ცვლილებები ხორციელდება კანონმდებლობაში მანდატურის სამსახურის განვითარებისთვის.
მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა, რომ რისკების დროული და ეფექტური იდენტიფიკაციისა და მართვის მიზნით გადამზადდნენ როგორც მასწავლებლები, ასევე, სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, მანდატურები, ფსიქოლოგები და სკოლაში უსაფრთხოების პროცედურებზე პასუხისმგებელი პირები. დაწყებულია თანატოლთა ურთიერთგანათლების ანტიბულინგური პროექტები, ხოლო სექტემბრიდან ციფრული მოქალაქეობისა და მედიაწიგნიერების პროგრამები დაინერგება.
ფსიქოლოგიური სამსახურის ბაზაზე შექმნილია კრიზისული ინტერვენციის ჯგუფები. მოქმედებს 24 საათიანი ფსიქოლოგიური დახმარების ცხელი ხაზი და ინტერაქტიული ვებგვერდი, რომელიც ხელს უწყობს ძალადობაზე ცნობიერების ამაღლებასა და აგრესიის სხვადასხვა ფორმების საწყის ეტაპზე გამოვლენას. ხაზგასასმელია, რომ რესურსცენტრებს ფსიქოლოგის შტატი დაემატებათ.
სკოლებში საინფორმაციო კამპანიის მიზნით, ქვეყნის წამყვან ფსიქოლოგებთან თანამშრომლობით, შემუშავდა კონკრეტული რეკომენდაციები, რომელიც სკოლებს მოსწავლეებისთვის, მასწავლებლებისთვის და მშობლებისთვის ფლაერების სახით დაურიგდათ. დაინერგა და უწყვეტად გრძელდება პროგრამა „მოვუსმინოთ მოსწავლეებს“, რომლის ფარგლებში, ბულინგთან დაკავშირებით საკუთარი პოზიცია 70 000-ზე მეტმა მოსწავლემ დააფიქსირა, მათი შეხედულებები სტრატეგიაში აისახა.
მინისტრის თქმით, სკოლასა და მშობელს შორის გაფორმდება ხელშეკრულება, რომელიც მხარეებს გაუჩენს ვალდებულებას, ძალადობის რისკებთან დაკავშირებული პროცესები ერთობლივად მართონ. ხოლო ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციის მიზნით სკოლებში დიდი ყურადღება ეთმობა მოზარდთა ფიზიკურ განვითარებასა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას. შესაბამისად, გაორმაგდა სასკოლო სპორტულ ღონისძიებათა ბიუჯეტი.

Psychologist human capital will be added to the Resource centers
During the united committee session, the Acting Minister of Education and Science of Georgia - Mikheil Chkhenkeli, introduced the amendments to the Georgian legislation, in order to ensure the safe learning environment
According to the minister, a new document on the Safe School Strategy has already been developed, which includes activities focused on increasing awareness on bullying and violence, in conjunction with designating numerous preventive approaches. Additionally, various amendments are implemented in the draft legislation for the addition of school security officers.
Mikheil Chkhenkeli emphasized that, in order to identify potential risks in some timely effective manner, teachers, school administrators, security officers, and psychologists should undergo a special training course. Additionally, antibullying peer group educational project has started and media education programs will be introduced from September, 2018.
Crisis intervention groups are created on the basis of experience psychological service. A 24-hour psychological aid hotline and interactive web site is launched, which raises the awareness in identifying various forms of aggression at its initial stage. It should be noted that psychological human capital will be added to the Resource Centers across Georgia.
In collaboration with the leading psychologists of the country, specific recommendations have been elaborated, which were distributed to students, teachers and parents. Moreover, the special project – Listen to the Students, has been introduced and as of today – 70,000 students have already reflected their views regarding the ongoing strategy.
According to the Minister, a special agreement between the school and the parent will be signed, which will oblige the parties to jointly deal with the risks of violence. In Addition, to promote a healthy lifestyle, schools will pay a great deal of attention towards the advancement of adolescent physical development. Consequently, the budget for organizing various sports events has been doubled.