აშშ-ის მთავრობა პროფესიული განათლების პოპულარიზაციის მიზნით ახალ ათ პროექტს აფინანსებს
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა - საქართველო „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, პროფესიული განათლების სექტორში ინდუსტრიის მონაწილეობის ხელშეწყობის საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულები გამოავლინა. პროექტი დაფინანსებულია აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მიერ, ამერიკის შეერთებული შტატებისა და საქართველოს მთავრობას შორის გაფორმებული 140 მილიონი აშშ დოლარის კომპაქტის ფარგლებში.
საგრანტო კონკურსში, რომლის მიზანი პროფესიული განათლების მიმზიდველობის გაზრდაა, 43 განაცხადი შემოვიდა. განაცხადები შემოიტანეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებმა, კერძო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა თბილისიდან და რეგიონებიდან. დამოუკიდებელმა შეფასების კომისიამ დასაფინანსებლად შეარჩია ათი პროექტი, რომლის ჯამური ბიუჯეტი 190,295 აშშ დოლარია, საიდანაც საგრანტო თანხა 177,010 აშშ დოლარს შეადგენს, ხოლო დანარჩენი 7% (13,285 აშშ დოლარი) - კერძო სექტორის თანადაფინანსებაა.
დაფინანსებული პროექტების მეშვეობით, შემუშავდება ახალი პროფესიული პროგრამები მწვანე სექტორის მიმართულებით, დაინერგება ახალი მეთოდები დუალური განათლების, სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლებისა და ინკლუზიური განათლების კუთხით, ხელი შეეწყობა გოგოების დაინტერესებას საინფორმაციო ტექნოლოგიების სპეციალობებში და გაიზრდება პროფესიული პროგრამების პოპულარიზაცია.
2016-2017 წლებში, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის მიერ, მცირე საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, უკვე დაფინანსდა 17 პროექტი. განხორციელებული პროექტების დეტალური აღწერა შეგიძლიათ იხილოთ პროექტის ვებ-გვერდზე: www.iswd.ge.

The US government funds 10 new projects to promote vocational education
Millennium Challenge Account - Georgia has awarded the winners of a grant competition for promoting industry participation in the vocational education sector within the scope of the "Vocation Education for Economic Development" project. The project is financed by the US Millennium Challenge Corporation, within the $ 140 million compact between the governments of the United States and Georgia.
The competition aimed at raising the awareness of vocational education, received 43 applications in total. Applications were submitted by the educational institutions, from private and non-governmental sector representatives from Tbilisi and the regions of Georgia. The Independent Assessment Commission has selected to finance ten projects with the total budget of 190,295 US dollars, from which the grant amount equals to 177,010 USD and the remaining 7% (13,285 USD) derives from the collaboration with the private sector.
With the help of the funded projects, numerous new vocational programs will be developed, new methods of teaching will be implemented for dual, work-based and inclusive education, in conjunction with encouraging girls to become more attracted to the Information Technology field and promote vocational courses.
Since 2016, the Millennium Challenge Account has already financed 17 projects within a small grant competition framework. A detailed description of the implemented projects can be found at the project website: www.iswd.ge.