ქართველი სტუდენტები უნგრეთის უნივერსიტეტებში ისწავლიან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, უნგრეთის საელჩოსა და განათლების საერთაშორისო ცენტრის ორგანიზებით, ორმხრივ საგანმანათლებლო პროგრამაში ცვლილების პრეზენტაცია გაიმართა, რომლის მიხედვითაც გაიზარდა ქართულ უნივერსიტეტებში უნგრელი სტუდენტებისთვის გამოყოფილი სტიპენდიების კვოტა.
ორმხრივი თანამშრომლობა მიზნად ისახავს, ხელი შეუწყოს ორ ქვეყანას შორის კვლევითი კავშირების გაღრმავებასა და სამეცნიერო ურთიერთობების გაფართოებას, რომელიც დაფუძნებულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და უნგრეთის ადამიანური რესურსების სამინისტროს შორის საგანმანათლებლო სფეროში თანამშრომლობის შეთახმებაზე.
შეთანხმების თანახმად, 2017-2020 წლებისთვის უნგრეთის მხარე 80 ქართველ სტუდენტს სთავაზობს სასწავლო სტიპენდიებს უნგრეთში სწავლის გასაგრძელებლად ნებისმიერ სფეროში, მათ შორის, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების სფეროში, კერძოდ, მათემატიკასა და ბიოლოგიაში, ინჟინერიასა და ტექნოლოგიებში. ასევე, სოციალურ მეცნიერებებში, ფსიქოლოგიაში, სოფლის მეურნეობის სფეროში, სამედიცინო, ჯანმრთელობის დაცვის მეცნიერებებში, სპორტის და ხელოვნების სფეროებში.

Georgian students will study at Hungarian universities
Due to agreement reached between the Ministry of Education and Science of Georgia, and the Embassy of Hungary to Georgia, the parties have organized a presentation of several alterations to the bilateral educational program, which enhances the scholarship quota for Hungarian students in Georgian universities.
Additionally, the amended bilateral cooperation aims at deepening the research collaboration between the two countries in conjunction with expanding scientific relations and co-creating joint exchange programs with the Ministry of Human Resources of Hungary.
According to the agreement, during the 2017-2020 academic year, the Hungarian side offers 80 Georgian students full scholarships in any field, including natural sciences, mathematics and biology, engineering and technology. As well as in social sciences, psychology, agriculture, medical, health sciences, sports and art.